2024. november 22. péntek | Cecília
Peca+

A retró bővületében: a megszállott gyűjtő, aki horgászik is a régi felszerelésekkel

A retró bővületében: a megszállott gyűjtő, aki horgászik is a régi felszerelésekkel

Czakó Gábor nem régóta gyűjti a retró horgászfelszereléseket, de már most nagyon sok botja, orsója és egyéb kiegészítője gyűlt össze. Minden beszerzett darabot felújíttat és horgászik is azokkal. Tavalyi legnagyobb hala egy 8,20 kilós ponty volt. Óriásgaléria a cikkben!

A most 33 éves Czakó Gábor pár évet kihagyott a horgászatból, azonban tavaly belépett egy retró horgászcuccok tematikájú Facebook-csoportba. Az ott látott botok és orsók annyira elbűvölték, hogy megvásárolta első pálcáját, és újra kiváltotta engedélyét. 

„Az első botom egy Balaton horgászbot volt, amit megvettem. Nagyon roncs állapotban került hozzám, egyik ismerősöm újította fel, azzal kezdtem el horgászni. Ezt követően megszaporodtak a felszerelések, egyre több mindent kezdtem el gyűjteni” – mesélte Gábor a Pecaverzumnak, hogyan is alakult ki nála a szenvedély. 

Főleg magyar gyártású eszközök alkotják a gyűjteményt, köztük sok Hokév-bot, amelyeket több típusban és megnevezéssel (jellemzően valamilyen vízterület nevével) hoztak forgalomba.

„Tisza Mester, Tonkinnád bot, Balaton, Budapest – sorolta a tulajdonában lévő felszereléseket Gábor. – Van olyan francia blankos csőbotom, amiből maximum 700 darabot gyártottak. Orsókból főleg Neptun 400-asok vannak. A külföldi márkákat nem annyira kedvelem, de azért van pár Shakespeare is.” 

Hiányzó gyűrű, sérült parafa – csak pár tipikus hiba, amelyek általában fellelhetők a régi horgászbotokon, amelyek azonban, ha értő kezekbe kerülnek, újjáéledhetnek. 

„Akiket ismerek, felújítják nekem ától cettig, visszaállítják a gyári állapotot. Lehet körülbelül 15-20 orsóm, botból azért kicsit több, fogalmam sincs, pontosan mennyi, így hirtelen nem tudom összeszámolni” – jellemezte a gyűjtemény méretét. 

Az értékét se könnyű meghatározni, de például a ritka, szépen felújított botokat az adok-veszek csoportokban többre taksálják, mint a kiskereskedelemi forgalomban kapható korszerűeket. „Maros Mester, Balaton Mester. Ezek nagy kuriózumok, 50-60 ezer forint körül mozog az áruk” – árulta el Gábor, aki nemcsak gyűjti a retró felszereléseket, hanem horgászik is velük. 

Tavaly a legnagyobb hala egy 8,20 kilós ponty volt. „Élvezet egy ilyen bottal és orsóval kifárasztani egy ekkora halat, míg egy bojlis bottal és egy nagy orsóval kicsavarod egyből, ezzel dolgozni kell rendesen” – világított rá egyszerre két tényre is.

Egyrészt arra, hogy mekkora fejlődés ment végbe a horgászcikkek piacán, illetve arra, hogy bizony az öreg horgászbot nem vén horgászbot!

És, hogy mik a következő célpontok, hogy a gyűjtemény tovább gyarapodhasson? „Hokév tonkinokból szeretném még kigyűjteni a Dunát és a Balatont, de ezek olyan ritkaságok, hogy nagyon-nagyon nehezen lehet hozzájutni. Mert, amit találsz is a piacon, nagy rossz állapotban vannak, a nád általában már szét van nyílva. Pár hete Szegeden vettem egy Tisza Mestert, most az kerül szike alá” – árulta el a terveket Gábor, egyben hozzátéve, hogy nagyon sokat köszönhet két barátjának, Árvai Istvánnak és Koba Tasmásnak, fakik segítenek a felújításban.

Potom pénzért kínáltak eladásra egy 77 éves horgászrelikviát, de gyorsan elkelt. Részletek IDE KATTINTVA!

Érdekelnek még további infók retró készségekről? KLIKK IDE!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!