A lakosság segítségét kérik a kutatók a hazai hódhelyzet feltérképezésében. Aki hódot észlel, töltse fel az adatokat a térképre – szól a felhívás.
A hazai helyzet felmérése érdekében elindították a hódtérkép nevű citizen science adatgyűjtő honlapot – derül ki az Ökológiai Kutatóközpont pénteki híradásából.
A Riverine projekt keretében megvalósuló kezdeményezéssel a kutatók a lakosság segítségét kérik a hódok hazai elterjedésének és hatásainak monitorozásában.
Aki segítené szeretni a kutatást, a hodterkep.hu honlapon teheti meg. Itt lehet bejelenteni, ha hódot észleltünk. A tájékoztatóban részletesen elolvashatjuk a teendőket.
Az eurázsiai hód őshonos, terjedőben lévő, védett állatfaj, mely képes jelentős mértékben átalakítani élőhelyét. Tevékenysége a természet és az ember szempontjából is jelentős hatásokat vonhat maga után.
A hódok egyre több helyen okoznak gondot Magyarországon. Ezzel kapcsolatban a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) állami beavatkozást sürget.
„A felszaporodott, védett hódállomány esetében azonban az állományszabályozás az egyetlen célravezető megoldás, amelynek természetvédelmi állami feladatnak kellene lennie, mivel a károkozó és a kárt elszenvedő is védett érték” – fogalmaztak.
Tudj meg többet a magyarországi hódhelyzetről IDE KATTINTVA!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: riverine.hu)