2024. május 1. szerda | Fülöp, Jakab
Peca+

Jól haladnak a Balatonba zuhant vadászgép kiemelésével – videókkal

Jól haladnak a Balatonba zuhant vadászgép kiemelésével – videókkal

Október elején a szakemberek megkezdték a második világháború során a Balaton vizébe zuhant magyar Messerschmitt típusú vadászrepülőgép kiemelését Balatonakarattya térségében. A munkálatok jól haladnak, már felszínre hoztáák a légcsavart és a fegyverzet egy darabját. A teljes roncs kiemelésére napokon belül sor kerülhet.

A Magyar Honvédség öt alakulatának, illetve a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakembereinek többnapos megfeszített munkájának eredményeképp október 10-én sikerült a felszínre hozni a második világháború során a Balatonba zuhant magyar Messerschmitt típusú vadászrepülőgép első nagyobb elemét – közölték a honvedelem.hu-n.

A négy és fél méter víz, illetve nyolcvan centiméter iszap lepte roncsdarabokat a kiemelés után a művelet vezetési pontján, Balatonakarattyán, az MH Rekreációs Kiképzési és Konferencia Központban folyamatosan tisztítják. 

Magó Károly zászlós, a kiemelés hadtörténeti örökségvédelmi felelőse hangsúlyozta: a tisztítás az első és legfontosabb dolog, azért, hogy a feltárás végére minden a megfelelő állapotban legyen, továbbá, hogy az azonosításra alkalmas számokat minél pontosabban meg lehessen határozni.

A hadtörténész hozzátette, bár az időjárás az elmúlt napokban nem kedvezett a munkafolyamatoknak, tovább folytatták a roncs feltérképezését, illetve felszínre került az első nagyobb elem is: a légcsavaragy kettő légcsavartollal.

Október 11-én, szerdán a szakemberek kiemelték a Balatonba zuhant magyar Messerschmitt 109 típusú vadászrepülőgép fegyverzetének egy darabját a tóból, és vízre került egy újabb mozgatható ponton-munkaállomás is.

Magó Károly természetesen azonnal naszádra szállt, hogy tűzszerész szakember felügyelete mellett vizsgálja meg az újabb értékes leletet.

„Emellett folytatjuk a meder tisztítását is. Kiderült, hogy sokkal több üledék rakódott le a géproncsra, mint amire számítottunk. Az elsődleges feladatunk most az, hogy a roncs környékét letakarítsuk és persze magát a roncsot is. A kiemeléshez ugyanis fel kell tudnunk mérni, hogy pontosan mekkora a roncsdarab. Egyébként a tisztítás minden fázisában szonárral mérjük fel a medret, így ellenőrizzük a roncs állapotát” – nyilatkozta a zászlós.

Az iszap egyébként a munkafolyamat során egyszerre áldás és átok. Átok, mert a megtalált darabok megtisztítása hosszadalmas folyamat és áldás, mert az iszap konzerválta a Messerschmitt-roncsait. Olyannyira, hogy tiszta darabok (mint például a légcsavar egyik része) civil szemmel nézve megdöbbentően jó állapotban maradtak meg – tudatta a Magyar Honvédség. 

A most megtalált fegyvert természetesen még iszapréteg fedte, ám a tűzszerészi vizsgálat megállapította: biztonságosan szállítható a partszakasz lekerített részére, ahol aztán újabb, alapos vizsgálat várt rá.

Közben nemcsak a merülőbázison és az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred naszádján, hanem a part mellett is zajlott a munka: az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred kijelölt állománya a vízre helyezett és összeállított a további munkálatokhoz szükséges újabb mobil pontonhidat.

A 80–180 centiméteres iszapréteg borította roncs darabjai közül előkerült motoron vörössel a vadászgép oldalszámának egy része látható. Ennél konkrétabbat természetesen csak a teljes tisztítás után mondanak a szakemberek, de a tárgyi bizonyítékok alapján is egyre valószínűbb a korábbi feltételezés, miszerint a 21 éves korában hősi halált halt Beregszászi Sándor szakaszvezető vadászgépét találták meg a kutatók.

A víz alatti munka a jó idő ellenére egyáltalán nem könnyű. Váltásokban két-két katonai búvár dolgozik folyamatosan, rendkívül rossz látási viszonyok között, gyakorlatilag kitapogatva azokat a darabokat (például a vezetőfülke páncélüvegének egy részét), amik letörtek a gépről, és külön lehet és kell azokat a felszínre hozni.

A munkálatokat meglátogatta Végh Ferenc vezérezredes, egykori vezérkari főnök is, aki érdeklődéssel hallgatta az eddig elvégzett munkáról kapott beszámolót, és további kitartást és sok sikert kívánt az állománynak.

A teljes roncs kiemelésére várhatóan október 16-án kerül sor.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: honvedelem.hu)