2024. november 23. szombat | Kelemen, Klementina
Peca+

Kalandok az Ipoly mentén

Kalandok az Ipoly mentén

A vadregényes Ipoly világát ismerhetjük meg a Kistermelők Lapja új cikksorozatának első részében. Az írásból az is kiderül, hogy az országban elsőként északi határfolyónknál kezdtek el folyóvízi halakat szaporítani.

A cikk szerzőjének, Szőcs Attilának Juhász János mesélt az Ipoly titkairól. Az 1952-ben megalakult balassagyarmati Mikszáth Kálmán Horgász Egyesület elnöke a lapnak elmondta, a folyótól alig pár száz méterre van az otthona, így szinte nincs olyan nap, hogy ne sétálna ki a partra. Tapasztalatai révén jól tudja, hogy az adott szakaszokon milyen mély a víz, és azt is, hogy ott milyen halakra számíthat a horgász.

„Az Ipoly több mint 40 halfajnak ad otthont, a domolykón kívül sok benne a védett faj - például a csíkhalak vagy éppen a sujtásos küsz -, de szép számmal él benne harcsa, süllő, csuka, keszeg, ponty, amur és márna is" - magyarázta. Szerinte az Ipoly a legvadregényebb hazai folyónk, különösképpen a felső szakasza, melyet a folyamszabályozások kevéssé érintettek. Nem véletlen, hogy annak idején tömegével úsztak fel rajta tavasszal az ívásra készülő dunai halak, egészen addig, míg a folyó alsó szakaszára épült zsilipek útjukat nem állták.

Éppen ezért különösen fontos az az úttörő kezdeményezés, melyet öt éve indított el a Horgászegyesületek Nógrád Megyei Szövetsége az Ipoly Szakbizottsággal és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósággal közösen. Az országban ugyanis elsőként kezdtek el folyóvízi halakat szaporítani.

„Ívás idején lehalásszuk az alsó szakaszon a márnát, a paducot és a szilvaorrú keszeget, s még a helyszínen lefejjük és termékenyítjük haltejjel az ikrát. Az ivadékokat előneveljük, majd pedig a folyó felső szakaszába helyezzük" - részletezte Juhász János, kihangsúlyozva a szakemberek munkáját, akik igyekeznek mindent megtenni azért, hogy az Ipoly minél halgazdagabb, ezáltal közkedveltebb legyen a horgászok körében.

A teljes cikkből, mely itt olvasható el, még számos érdekesség kiderül az Ipoly világáról.  

(fotó: Kistermelők Lapja)

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!