Az Agrárminisztérium, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kezdeményezte a Belügyminisztériumnál a tartósan vízhiányos időszak kihirdetését – számolt be róla az MTI. Az előrejelzések szerint számottevő csapadék egyelőre nem várható.
Nagy István agrárminiszter hangsúlyozta, hogy a tartósan vízhiányos időszak alatt a vízhasználóknak nem kell vízkészletjárulékot fizetni az öntözési, halgazdálkodási és rizstermelési vízhasználat vízmennyisége után, és a gazdálkodók élhetnek a rendkívüli öntözési vízhasználat lehetőségével is – áll az Agrárminisztérium közleményében.
A tárcavezető kiemelte: a vízgazdálkodásról szóló törvény alapján, a tartósan vízhiányos időszak várható kezdetét és végét – a hidrometeorológiai előrejelzések figyelembevételével – a belügyminiszter, mint a vízgazdálkodásért felelős miniszter – állapítja meg. Ennek megítéléséhez az Agrárminisztérium hivatalos állásfoglalást kért az Országos Meteorológiai Szolgálattól. Az agrártárca a beérkező adatok alapján tett javaslatot a Belügyminisztériumnak a tartósan vízhiányos időszak kihirdetésére, amely a mai naptól hatályos – írták.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat közleménye szerint az ország jelentős részén alig esett az elmúlt napokban. Az aszály jelei egyre többfelé látszanak a kapás növények állományain és a természetes vegetáción is. Az előttünk álló napokban bár mérséklődik a meleg, de a szárazságot számottevően csökkentő áztató csapadék nem valószínű.
A júniusi átlaghőmérséklet összességében 1-3 fokkal alakult magasabban a sokéves átlagnál. Bár a nyár első hónapja az átlagokat tekintve az egyik legcsapadékosabb hazánkban, az idén csak igen kevés csapadék esett, jellemzően záporok, zivatarok formájában. A havi csapadékösszeg 1 és 53 milliméter között alakult az országban, ez jellemzően 40-60 milliméterrel kevesebb a sokéves átlagnál.
Pecaverzum a közösségi médiában:
Kövessétek Facebook-oldalunkat!
Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!
Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!