2024. április 27. szombat | Zita
Peca+

Rekordmeleg az óceánok felszíni hőmérséklete

Rekordmeleg az óceánok felszíni hőmérséklete

Az óceánok hőmérsékleti adatai jelenleg nem szerepelnek a diagramokon, ez hátráltatja a cselekvést tudósok szerint.

Miközben az óceánok felszíni hőmérséklete még sosem volt ilyen magas a vizsgált mintavételi helyeken, ezek az adatok nem szerepelnek a nemzetközi klímadiagramokon. A tudósok erre azért figyelmeztetnek, mert amíg széles körben nem terjed el, mekkora a baj, a cselekvést sem sürgeti semmi – írta meg az Euronews.

A hőmérsékleti adatok tavasszal kezdtek melegedni a világtenger felszínén, és néhány mintavételi helyen az egekbe szöktek. A szokásosnál gyorsabb és nagyobb mértékű változás lett gyanús a kutatóknak, akik szerint nem mehet el emellett a tudományos élet, ki kell deríteni, hogy pontosan mi áll a jelenség hátterében.

A tavaszi enyhülés az északi félteken a levegő alsó rétegében és a kontinentális felszínen normális, hogy gyors hőmérsékleti emelkedést hoz, de a világtenger felszínének hőmérsékletét az évszakok lassabban, eltolva alakítják. 

A víz fajhője nem csak nagyobb, de a tengeráramlások rendszere is módosítja a napsugarak beesési szögének hatását.

A tengeráramlásokról a brit partokat télen egykor jobban melegítő Golf-áramlat gyengülése óta már az európai átlagemberek is tudják, hogy a globális felmelegedés megváltoztatja a mérések első évszázadában stabilnak látszó rendszert.

Az utóbbi években gyorsult fel az összefüggő északi-sarki jég olvadása, és az déli pólusnál is soha nem érzékelt enyhülés változtatja meg az antarktiszi állandó fagy birodalmát.

Ezek a jelek könnyen segítenek bárkit abban, hogy meghallják a tudósok által most ismét megkondított vészharangot, amikor a tengerek felszíni hőmérsékletének gyorsulására figyelmeztetnek.

A CNN-nek nyilatkozó oceanográfus, Gregory C. Johnson (National Oceanic and Atmospheric Administration) elárulta a mérési módszert is: hajók, bóják, úszók és az ezekkel összeköttetésben álló műholdak hálózatának segítségével számítják ki a kutatók az óceán felszínének aktuális átlaghőmérsékletét.

A mérési pontok száma miatt a ma használatos értékek pusztán előzetes adatoknak tekinthetők, de a tendenciát jól mutatják. A mintavételi helyek számának bővítésével pontosulna az átlag.

Egyes tudósok aggódnak, hogy az új rekordok egy riasztó változás kezdetét jelenthetik. Mások szerint az ehhez hasonló rekordhőmérséklet mindig aggasztó, de nem váratlan az ember okozta éghajlati krízis miatt.

Mindenki egyetért abban, hogy a következmények nagyon károsak. A melegebb óceánok kifehérítik a korallokat, elpusztítják a melegedést nem toleráló tengeri élőlényeket, növelik a tengerszint emelkedését, és tovább melegítik a klímaválságtól amúgy is gyorsan melegedő légkört.

A biológiai veszély mellett a kár pénzben is mérhető már most. A korábban bevált halászati helyek hozama visszaesett, a pusztító erejű viharok gyakoriságának növekedésével egyre nagyobb károk keletkeznek az épített és a mezőgazdasági környezetben, lakónegyedek és cégek elpusztításával pillanatok alatt omlanak össze egzisztenciák a sűrűsödő időjárási eredetű katasztrófák miatt.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitóképünk illusztráció, forrása: pixabay.com)