
Barátkeselyűt láttak Magyarországon.
Egy barátkeselyűt sikerült lefényképeznie Geszt térségében Fábián Péter Imrének – számolt be Facebook-oldalán a Birding Hungary. A madár egy csapat réti sassal és egy parlagi sassal együtt repült észak felé.
Különleges élményben volt része Fábián Péter Imrének, ugyanis 1932 óta másodszor láttak ilyen madarat hazánk területén. Ezt a példányt, amit most sikerült lefotóznia, néhány napja már észlelték Sáránd mellett.
Az még kérdéses, hogy egy teljesen vad madárról van-e szó, ugyanis a közelmúltban egy bulgáriai visszatelepítési programból származó, fogságban nevelt példányt járt Magyarországon. A jeladóját sikerült ugyan megtalálni, a madár viszont nem került elő. Tehát az is lehetséges, hogy ezt a példányt sikerült lencsevégre kapni.
A barátkeselyű a XVIII. században még rendszeresen előfordult hazánk területén, de Európából szinte teljesen kipusztult. Spanyolországban sikerült stabilizálni az állományt, ami most már növekedőben van – olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület weboldalán.
Európában az Ibériai-félszigeten és a Balkánon vannak fészkelő párok, Ázsiában pedig Törökországtól Kínáig él. Hatalmas fészkét fára építi, az egyetlen fiókát pedig a két szülő közösen gondozza. A fióka négyhónapos korában hagyja el a fészket, de még sokáig szülei felügyelete alatt fejlődik.
(fotó: Fábián Péter Imre, Birding Hungary)