2025. január 20. hétfő | Fábián, Sebestyén
Peca+

Szeméthalomra bukkantak a Kiskunság legnagyobb édesvízi mocsaránál

Szeméthalomra bukkantak a Kiskunság legnagyobb édesvízi mocsaránál

A Kolon-tó a Duna–Tisza köze egyik legfontosabb természetes vizes élőhelye.

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága is csatlakozott az Aktív Magyarország #tavaszinagytakarítás projektjéhez. A fokozottan védett Kolon-tónál, az Aqua Colun tanösvényen beszámolójuk alapján sajnos nagyon sok szemétre bukkantak.

Leginkább eldobált sörös- és energiaitalos aludobozokat és PET-palackokat találtak, de rengeteg zsebkendő, szájmaszk és aggasztóan sok cigarettacsikk is arról tanúskodott, hogy felelőtlen emberek hogyan szennyezik be a Kiskunság legnagyobb édesvízi mocsarát, amely ráadásul fokozottan védett területnek számít, páldául horgászni sem lehet a tóban. 

Aggodalomra ad okot, hogy az eldobott csikkek hatalmas károkat okozhatnak, ugyanis a tanösvény a Kolon-tó partján, száraz nádas mellett vezet.

 

A Kolon-tó a Duna–Tisza köze egyik legfontosabb természetes vizes élőhelye, amely a Duna-völgyi szikesek és a Homokhátság között húzódó Turjánvidék közepén helyezkedik el. A változatos vizes élőhelyeket rétek, láperdők és homokbuckák övezik. 

A Kiskunsági Nemzeti Park részeként 1975-től védett 3.058 hektáros területből 630 hektár fokozottan védett. A Közös-erdő láperdői erdőrezervátum-magterületek. A Kolon-tóra több nemzetközi egyezmény hatálya is vonatkozik, így bioszféra-rezervátum, nemzetközi jelentőségű vizes élőhely (ramsari terület), és Magyarország egyetlen biogenetikai rezervátuma. 2004-től – különleges madárvédelmi és természetmegőrzési területként (HUKN30003) – az Európai Unió Natura 2000 hálózatának része.

(fotó: kolon-to.com)