2024. november 25. hétfő | Katalin
Peca+

Újabb leletek kerültek elő a Tisza-tónál felfedezett honfoglalás kori temetőből – fotókkal

Újabb leletek kerültek elő a Tisza-tónál felfedezett honfoglalás kori temetőből – fotókkal

Honfoglalás kori temetőt találhattak március elején a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) Nemzeti Régészeti Intézetének (NRI) munkatársai a Tisza-tó térségében végzett mikroregionális projekt keretében. A kutatás a hónap második felében újabb leletek előkerülésével folytatódott.

Március első hétvégéjén az MNM NRI közösségi régészeti osztályának önkénteseivel vette kezdetét a többéves, nagyszabású kutatási program 2024-es évada, amely már az első napon egy eddig nem ismert, a honfoglalás korában és az Árpád-korban is lakott lelőhely felfedezését eredményezte.

A fémkeresős, műszeres lelet- és lelőhely-felderítés során a honfoglalás korára datálható veretek, nyílhegyek, valamint egy jellegzetes fokos is előkerült. Ezen leletek alapján feltételezhető, hogy egy honfoglalás kori temetőt is rejthet a vizsgált terület, amelynek pontos igazolására további kutatásokat indít az intézet – írták a közleményben.

Hozzátették, hogy a leletek kiértékelése alapján a terület a bronzkortól a császárkoron át a honfoglalás időszakában és a középkorban is lakott volt. Reményeik szerint a későbbi korok talajmunkái, valamint a mezőgazdasági művelés nem tette teljesen tönkre az itt megbújó emlékeket, bár az látszik, hogy a szántott rétegből kiemelt fémleleteket megbolygatták.

Az MNM NRI legfrissebb tájékoztatása szerint március végén, szép tavaszi időben folytatódott a Tisza-tavi terepbejárás és lelőhelyfelderítés.

A bejárás új helyszínein további ismeretekkel és leletekkel gazdagodtak a régészek. A rekordmeleg idő és a száraz időjárás segítette munkát, ahogy a területet művelő mezőgazdasági vállalat is, amely pár nappal a szakemberek lelőhelyre érkezése előtt előkészítette a területet vetésre. A vállalat képviselői szintén látogatást tettek bejáráson, és megtekintették az eredményeket is.

A terepmunka során számos új, a honfoglalás korára keltezhető fémlelet került elő, többek között az őskorból, császárkorból, Árpád-korból és kora újkorból származó tárgyi anyag mellett. 

„Célunk természetesen a korábbiakhoz hasonlóan nem pusztán a leletek felgyűjtése, hanem a lelőhelyek pontos kiterjedésének megismerése is, valamint egy jövőben készülő tervásatás pontos és módszeres előkészítése” – közölték a régészek. 

A műszeres lelőhelyderítés vezetője Bakos Gábor régész.

Helyszíni fotók:

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MNM NRI)