2024. november 22. péntek | Cecília
Peca+

Videó: bepillanthatunk a Fertő-tavi nádaratók életébe

Videó: bepillanthatunk a Fertő-tavi nádaratók életébe

Kihalófélben lévő mesterségről készítettek kisfilmet. Egy soproni nyugdíjas belepillanthatott a nádaratók mindennapjaiba.

Ritka mesterségről készítettek látványos felvételeket a Fertő-tó partján – írja a Sokszínű vidék.

Egy dunántúli hobbifotósnak lehetősége volt egy nádarató gép fedélzetéről megszemlélni a téli munkát a vízparton. 

A látványos képek mellett Töreki Tibor egy érdekes rövidfilmet is készített. A nyugdíjas fotós a Fertő-tóhoz közel él, korábban sokat kirándult a vízparton, de a nádaratók munkáját eddig nem láthatta élőben.

„Nagyon érdekes bepillantani a ritka ősi nádaratók nehéz fizikai munkájába. Nemcsak a nehéz fizikai munka, de a nagy hideg miatt is nekünk, hétköznapi embereknek kihívás, érdekesség. A Fertő-tónál évek óta nincs rendszeres nádaratás, a VNÁD Kft. az egyetlen a környéken. Egy aratógép fedélzetén állni, vállszélességben talpon maradni és közben videót készíteni rázkódás mentesen nagyon nehéz volt. Még felmenni is csak segítséggel tudtam, a fellépők nagyon magasak” – mesélte élményeit a fotós.

A nem mindennapi utazás végén Töreki Tibornak megmutatták a kupolást is, amely ugyancsak nehéz munka.

„A leborított kévében lévő nád felállítása és kupokba rakása a szárítás, majd később a válogatás után a nádtetőkhöz való felhasználás céljából szükséges. A nádtetőre csak jó minőségű válogatott nádat helyeznek fel, de ez már egy másik történet…”– tette hozzá sejtelmesen az alkotó.

A Sopronban élő nyugdíjas iskolásként kezdett fotózni, azóta is ez a legkedvesebb elfoglaltsága. Töreki Tibor azt mesélte, hobbiból fényképez, internetes oldalaknak küld tudósításokat az általa érdekesnek tartott témákról, eseményekről.

Kevés a pénz és az eszköz a balatoni nádvágáshoz. Részletek ITT.

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotónk illusztráció, forrása: pixabay.com