2024. szeptember 20. péntek | Friderika
Versenyek

18. aranyát nyerte országos bajnokságokon Bakó Péter – videóval

18. aranyát nyerte országos bajnokságokon Bakó Péter – videóval

Elképesztő teljesítménnyel, kapitális halakkal és folyamatos szektorgyőzelmekkel nyerte meg az U25-ös Országos Bajnokságot a többszörös világbajnok horgász, Bakó Péter, akinek ez volt a 18. sikere az OB-kon.

Elképesztő teljesítménnyel, kapitális halakkal és folyamatos szektorgyőzelmekkel nyerte meg az U25-ös Országos Bajnoksága többszörös világbajnok horgász, Bakó Péter, akinek ez volt a 18. sikere az OB-kon.

A debreceni Látóképi-víztározó híres óriási pontyairól, amurjairól, ám a sokat látott pecást is meglepte, hogy ennyire eredményes tudott lenni. Súlyra több mint kétszer annyit fogott, mint a második helyen végzett Dósa Máté.

– Ezen az országos bajnokságon egyértelműen a nagyhalak megfogása volt a célom. Ettől függetlenül meglepett, hogy ilyen szép számban érkeztek a kapitális példányok. Talán a sikerem kulcsa az volt, hogy sokat horgászom ekkora méretű halakra, főleg az úszós mezőnyhöz képest. Nagyon fontos, hogy ismerjük ezeknek az óriásoknak a viselkedését, hogy hogyan védekeznek a horgon. Ez óriási előny volt számomra – nyilatkozta a Borsnak Bakó Péter, aki szereti és jól is ismeri a Látóképi-víztározót, hiszen a feeder kategóriában két fordulót is ott rendeztek, és akkor is tíz kiló feletti halakat sikerült horogra csalnia.

A többszörös világbajnok arról is szót ejtett, hogy nem egyszerű rakós bottal kifárasztani egy-egy kapitális példányt.

– De szeretem a kihívásokat. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy a szerelékem minden volt, csak finom nem, főleg rakós bothoz képest. Ebből kifolyólag nem voltak igazán hosszú fárasztásaim: egy perctől 20 percig terjedt – tette hozzá Bakó Péter.

A versenyzőknek nem volt egyszerű dolguk az országos bajnokságon, ugyanis nemcsak a halakkal, hanem a szaharai forrósággal is meg kellett küzdeniük. A 40 fokok pedig a legegészségesebb szervezetet is megterhelik.

– Az úszós, főleg a rakós botos horgászatban az a jó, hogy fel lehet rakni a napernyőt, így elviselhetőbb a hőség, mint például a feederezésnél. Ettől függetlenül kifejezetten megterhelő volt számomra ez a verseny. Fontos volt a megfelelő folyadékpótlás, illetve a fizikális felkészültségem. Versenyszezonon kívül sokat edzek, elsősorban az állóképességemet fejlesztem, hogy minél jobban bírjam az ilyen extrém körülményeket. Főleg bringázni szoktam – mondta a világbajnok horgász. 

Hozzátette: ünneplésre nem volt ideje, ugyanis hétfőtől már az U25-ös feeder magyar bajnokságon versenyzett Gyomaendrődön. Az első fordulóban, július 20-án, szombaton szektor 1-et is horgászott a legtöbb fogott hallal, 21,350 kilóval, így nagy esélye van vasárnap a 19. aranyát is bezsebelnie OB-kon.

– Életem egyik legszebb úszós hete volt ez a látóképi. Nagy élmény ekkora halakra horgászni rakós bottal, főleg egy olyan magyar bajnokságon, ahol az ember a dobogó legfelső fokán állhat. Magyar bajnoknak lenni 168 kiló hallal 4 nap alatt úgy, hogy a mérős halak átlaga elérte a 10 kilogrammos álomhatárt, tényleg leírhatatlan élmény főleg úszós módszerrel. Nagy segítség volt számomra korábbi nagyhalas tapasztalataim! Sokat horgásztam főként method módszerrel ekkora halakra, és fontos volt ezeknek az óriásoknak ismerni a viselkedését A második versenynapra szerintem életem végéig emlékezni fogok, ugyanis egy keszeges pályán úszós módszerrel fogni 72 kiló halat, ami egyben úszós pályacsúcs is, az egy olyan dolog, amire még álmában sem gondol egyetlen egy józan ember sem – ezt már közösségi oldalán írta Bakó Péter, aki pontokba szedve tért ki négy fontos szempontra.

Fárasztás:

A magabiztos fárasztásokhoz tudnom kellett azt, hogy mikor kell teljes erőmből húzni a halat, és közben tisztában lennem azzal is, hogy mikor fog megindulni teljes erejéből, hogy meg tudjam „törni” a lendületét. Egy ekkora pontyot vagy amurt szinte mindig a „határon” kellett fárasztanom. Ehhez elengedhetetlen, hogy ismerjem a saját felszerelésem határait (bot, gumi, főzsinór, előke, horog).

Szákolás:

Az első és legfontosabb a megfelelő méretű szákfej és az ahhoz erősségben passzoló száknyél. A másik a magabiztos szákolás! Ez alatt azt értem, hogy törekednem kellett a biztos merítésre. Csak akkor lehet megpróbálni, ha a siker esélye közel 100 százalék. 

Etetés:

Ez az a dolog, ami nagyon relatív, de kulcsfontosságú az eredményességhez. A lényeg, hogy pont annyit etettem, amennyit a helyzet megkövetelt. Se többet se kevesebbet! Ha túl kevés, nem tudtam ott tartani a halakat az etetésen, ha túl sok, akkor meg ott forogtak ezek a böszme halak az etetésen, de nem volt kapásom, ugyanis nem találta meg azt az egyetlen egy szem csalimat, és csak álkapásaim voltak, rosszabb esetben külsős halak, amik pedig leakadtak, vagy megtéptek. 

Felszerelés: 

Számomra az egyik legemlékezetesebb ebben az egészben az az, hogy nem tört el ekkora halak és erőhatások alatt egyszer sem semmi. Se topset se bottag! SW Euro Match Pro bottal horgásztam, ami egy abszolút univerzális bot, ahogy a mellékelt ábra is mutatja. A gumi Daiwa lila hydro volt, amin 26-os főzsinór és 24-es előke volt. Horognak a már methodban jól bevált 10-es vastaghúsú füles horgokat használtam, amin legtöbbször egyetlen egy szem csemegekukorica volt.

Egy amurfárasztásról videót is mellékelt Bakó Péter: 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Bakó Péter FB-oldala)