2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Versenyek

Ezüstérem csapatban és egyéniben a freestyle method feeder vébén – frissítve galériával!

Ezüstérem csapatban és egyéniben a freestyle method feeder vébén – frissítve galériával!

Szeptember 13-á és 14-én Bulgáriában, Plovdivban rendezték meg a IV. freestyle method feeder világbajnokságot, amelyre 17 nemzet 26 csapata nevezett be.

A helyszín a legendás plovdivi evezőspálya volt, ahol már oly’ sok magyar sikernek örülhettünk. Az úszós válogatottunk itt szerezte legutóbbi világbajnoki címét, a Maros–Walterland is itt lett ezüstérmes a feeder klubcsapatok vébéjén, és tavasszal a veterán, a masters és a mozgáskorlátozott versenyzőink is érmekkel térhettek haza, köztük Papp József egyéni masters világbajnokként – írja a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz).

Ezek azonban mind a finomszerelékes szakágak eredményeit tükrözik, hogy methodtechnikával mire lehet számítani, csak sejteni lehetett. 

A magyar csapatot Polyák Csaba kapitány, Döme Gábor másodkapitány, Sipos Gábor csapatvezető, Bakó Péter, Balogh Áron, Nagy Martin, Novák János, Szabó Bence versenyzők, illetve Gyimesi Bence, Lipák András, Németh Balázs, Raffer Kristóf, Sisa József segítők alkották, a pálya megfejtésére négy nap állt rendelkezésére. 

A zömében a finomszerelékes tapasztalatokra épülő taktika kidolgozása az utolsó, kötelező edzésnapra befejeződött, az edzések során a csapat tagjai lépésről lépésre kerültek közelebb a jó megoldáshoz. 

A vízben élő rengeteg busa elkerülése mellett (nem számítottak bele a versenybe) a csapat taktikája kárászfogásra épült, bízva a közben beeső pontyokban. Az utolsó napon már egységesen jól fogott mindenki, így bizakodva várhatta a csapat az első fordulót.

A 26 együttes miatt alszektoros értékelés volt a versenyen, azaz minden 26 fős szektort két 13 fős alszektorra bontottak. Egyértelműen előnyösebb ilyenkor az a szektor, amelyiknek nincsen kiemelt helyekkel rendelkező széle. 

Különösen igaz volt ez az A szektorra, ahol az 1-5-ig található szélső pozíciók nagyon erősek voltak. Sajnos egyik fordulóban sem sikerült ide sorsolnunk. A pálya azonban ettől eltekintve teljesen homogén volt, a többi szektorban kis túlzással bárhonnan lehetett nyerni. 

Az első fordulóban Bakó Péter az A szektorban 5 pontot, Szabó Bence a B-ben 1 pontot, Balog Áron a C-ben 8 pontot, míg Novák János a D-ben szintén 1 pontot horgászott, így 15 ponttal a negyedik helyről várhatták a folytatást a magyarok. 

A tavalyi világbajnok románok szenzációs rajtot vettek, 11 ponttal álltak az élen a szintén 11 pontos cseh válogatottal vállvetve. Nem volt azonban behozhatatlan a hátrány, így a magyar csapat úgy döntött, hogy maradva az első fordulóban már bizonyított technikánál, csupán a távolságokon finomítva vág neki a második fordulónak. 

A sorsolásnál egyetlen alszektorban kerültünk össze a román csapattal, és két alszektorban volt cseh ellenfelünk. A második forduló harmadik órájában már látszott, hogy a román csapatnak most jobb megoldása van a vízre. Minden szektorban magabiztosan horgásztak, a csehek kezdtek leszakadni a mezőnytől. Viszont jöttek fel azok a csapatok, amelyek mögöttünk voltak. 

A szlovák csapat az A1-en olyan előnyt kapott, amivel nehéz volt versenyezni, nem is szólva arról, hogy a B szektorban is bezsákoltak egy hat kiló körüli pontyot, de a német csapat is nagyon erőre kapott. 

Nekünk két szektorban (C és D) nagyon szépen működött a taktika, míg az A és B szektorokban mindent be kellett vetni. Nagyon izgalmas öt óra után jött a mérlegelés. 

A román csapat újabb világbajnoki címéhez nem fért kétség – csak 7 pontot gyűjtöttek –, de ezüst- vagy bronzérem még elérhetőnek tűnt. Előző napi eredményen 1 pontot javítva 14 pontot gyűjtöttünk. 

Az összesítésnél kiderült, hogy 29 ponttal a magyar csapat a második helyen végzett, a nagyot hajrázó 33 pontos szlovákok bronzérmesek lettek. A németek szintén 33 pontot gyűjtöttek, de kevesebb hallal a negyedik helyen zártak.

Egyéniben a két szektorgyőzelemmel rendelkező Szabó Bencéért izgulhattunk. Az ő esetében is a fogott súly döntött, pontosabban a román Bogdan Vuculescu felé billent a mérleg, így első alkalommal avathattunk román egyéni világbajnokot a method világbajnoság történetében. 

Szabó Bence ezüstérmes lett, ezzel egyedülálló módon az egyetlen versenyző a világbajnokságok történetében, aki négy egymást követő világbajnokságon háromszor volt ezüstérmes úgy, hogy két fordulóban is megnyerte a szektorát. 

A bronzérmet a szintén román csapatban horgászó Axente Serbu Horatiu nyakába akasztották. 

„Egy nagyon technikás, nehéz világbajnokságon vagyunk túl, de büszkék lehetünk a csapat eredményére. Ahogy egyik versenyzőnk mondta, ez nem egy elvesztett arany, hanem egy megnyert ezüstérem. Bence egyéni ezüstje pedig hab a tortán” – fogalmazott beszámolójában a Mohosz.  

Fotógaléria:

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Mohosz)