Döme Gábor világbajnok horgász nagy méretű ezüstkárászokat fogott a Tisza-tavon, de nehezére esett nem visszaengedni az inváziós halakat.
„Van itt három nagy ezüstkárász, amelyekkel még valamit még kezdenem kell, mert sajnos ezek nem kaphatnak amnesztiát, bármennyire is szeretnének visszakerülni életterükbe” – mondta videójában.
„A Tisza-tóba nem engedheted vissza a kifogott ezüstkárászokat! Ez a szabály érvényes az összes természetes vizünkön!” – erre már posztjában emlékeztetett.
„Gyakran kérdezik tőlem, hogy mit csináljon a hallal az, aki egyébként nem fogyasztja, illetve nem célzottan rájuk horgászott, de mégis a horgára akadt? Te mit teszel ekkor?” – tette fel a kérdést.
A halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM-rendelet szerint inváziósnak számít a törpeharcsa, a fekete törpeharcsa, a busa, az ezüstkárász, az amurgéb, a razbóra és a naphal.
Táplálékkonkurencia, más fajok ivadékainak pusztítása, ivari parazitizmus – csak hogy a legfontosabbakat említsük. Az ezüstkárász őshonos halállományra gyakorolt negatív hatásairól már korábban részletesen írtunk. Olvasd el ITT!
Döme Gábor legutóbb akkor került a reflektorfénybe, amikor kezdeményezte, hogy a harcsa harcsa minimálisan elvihető mérete 80 centiméter, míg a legnagyobb 150 centiméter legyen. Miután javaslatát elutasította a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz), a halradarok ellen emelte fel szavát.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitóképünk illusztráció, forrása: Idegenhonos Inváziós Fajok Tudásbázisa/Sallai Zoltán)