Ferenc József három napot töltött Szegeden 1883 októberének legelején, de főkonyhamestere, gróf Kinsky már szeptember derekán a városban volt, és személyesen felügyelte, hogyan rendezik be a királyi konyhát és ebédlőt a városházán.
„Október elsején korán kimentem a halvásárba. Jövök-megyek, és látok ott egy szép magas, nagyon előkelő idegen urat nézelődni, mint aki keresgél valamit vagy valakit. Arra mentem, s ráköszöntem tisztességgel, ő meg szívélyesen fogadta. Bemutatkoztam, hogy »Bitó halászmester vagyok«, ő meg gróf Kinsky, a király főkonyhamestere. Azt mondta, halat akar rendelni a király konyhájára a három napra. Első napra kellene 80 kiló szép, nagy kecsege, a második napra 80 kiló fogas – mert a tiszai süllőt, ha már másfél kilónál nehezebb, fogasnak hívják. Mondtam neki, hogy rendben, meglesznek a halak, egyben ajánlottam, hogy van egy ritka szép halam, egy 167 kilós vizám, a harmadik napra vegye meg azt. Örült neki, és megkötöttük az egyezséget ott helyben. De azt kikötötte, hogy a hal kilójának nem szabad többe kerülnie 2 forintnál, mert az igaz, hogy Pesten meg Bécsben 3 forintot is adnak érte, de hát a fő-fő halfészekben, Szegeden 2 forint is elég lesz. Ilyen takarékos ember volt a gróf Kinsky” – írta le könyvében a találkozást Bitó János, akit a szeged.hu idézett.
A halászmester pontosan leszállította a halakat. Október 3-án a kecsegéket, 4-én a fogast, 5-én pedig a nagy vizát, melynek előtte kivette az ikráját, ami 28 kilót nyomott. A hatalmas vizát előzőleg egy nagy harcsával meg tokhallal és egy nagy sőreggel ki is állították. Merthogy a királynapokra odasereglett a nép Szegedre, akik megbámulták 10 krajcár belépti díjért a hatalmas halakat. Bitó János negyedmagával cipelte be a királyi konyhába a nagy vizát, amelyet bárddal és szekercével trancsírozott fel a mészáros.
Magyarországi folyóvizekben a halászok körében korábban oly nagyra tartott állománya, mind a Dunán és mind a Tiszán a Vaskapu-szorosnál épített erőműveknek és a vízszennyezettség fokozódásának hatására drasztikusan lecsökkent. Az utóbbi évszázad második felében feljegyzett vizafogások a Duna magyar szakaszán már eseményszámba mentek, írja a Wikipédia.
A Ferenc Józsefról szóló érdekes anekdota ITT folytatódik!
(fotó: szeged.hu)
Pecaverzum a közösségi médiában:
Kövessétek Facebook-oldalunkat!
Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!
Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!