Az elmúlt napokban az Agrárminisztérium részéről is aláírták azt a haszonbérleti szerződést, amely alapján a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény szerinti horgászszövetségi kezdeményezésre – az Országos Halgazdálkodási Tanács bevonásával lefolytatott kijelöléses eljárás keretében – újra a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) lett – a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. helyett – Magyarország második legnagyobb vízterületének, a Tisza-tónak a haszonbérlője, egyben halgazdálkodási hasznosítója.
A szerződést a felek 2025. január 1. napjától 2039. december 31. napjáig tartó határozott időtartamra kötötték meg – olvasható a Mohosz közleményében.
Az Agrárminisztérium a horgászszövetségtől mint a halgazdálkodás és a horgászturisztika tárgyában egyaránt felelős, közfeladat-ellátó szervezettől azt kéri, hogy a jövőben a Tisza-tónál is a kormányzat által támogatott, komplex célok mentén valósuljanak meg azok a Mohosz-fejlesztések és -támogatások, amelyek hozzájárulhatnak a térség gazdasági, társadalmi helyzetének javulásához.
Ezzel párhuzamosan fontos halgazdálkodási feladat a Tisza-tó jelenlegi természeti állapotának védelme, az őshonos halállomány célzott telepítésekkel és élőhelyi beavatkozásokkal történő fokozatos fejlesztése, de a tó egyik értékét adó vadvízi arculat lehetőség szerinti megőrzése is.
Szintén elvárás a digitalizáció továbbvitele az okmánykiadások területén, valamint a helyi horgászközösségek munkájának támogatása.
A Mohosz elismeri a korábbi hasznosító halgazdálkodási munkáját, és biztosítja a térség valamennyi horgászát, horgászszervezetét, továbbá az érintett helyi önkormányzatokat, vállalkozásokat arról, hogy elkötelezett az Agrárminisztériummal közösen megfogalmazott célok megvalósítása érdekében.
A valódi partneri viszony megalapozása érdekében a horgászszövetség még ebben az évben egy nyílt térségi fórumot kíván összehívni a vélemények megvitatása, a jövő intézkedéseinek közös megalapozása tárgyában.
Tervezett első intézkedéseivel a Mohosz a 2025. évre befagyasztja a horgász területi jegyek árát, külön akcióval fogja támogatni az éves területi jegyet tartósan kiváltókat, valamint egyidejűleg több tekintetben is enyhíti a helyi horgászrendi előírásokat.
Tavasszal sor kerül egy rendkívüli telepítési program megvalósítására, és a jövő biztonságos halellátásának megszervezésére is – áll a tájékoztatóban.
„A tervek szerint a Nemzeti Horgászturisztikai Stratégia (NHTS) alapján megvalósítandó Országos Horgászati Hálózati Program keretében a Tisza-tavi Kirendeltség egy kiemelt, komplex szolgáltatásokat nyújtó fejlesztési pontként valósulhat meg, mely létesítmény egyben közösségi találkozási pontja is lehet minden horgásznak, a helyi lakosoknak és a más szabadidős tevékenységet űzőknek egyaránt” – fogalmaztak.
Hozzátették, a kirendeltség munkája nem a központi döntéshozatalra, hanem a helyi együttműködésre épül majd.
„A Mohosz támogatni kívánja a horgászok számára nyújtott szolgáltatások bővítését, közösségi horgászkikötők, stégcsoportok létesítését, a parti horgászhelyek számának növelését, valamint a frekventált vízfelületek célzott növénymentesítését. A helyi horgászegyesületek számos programra, fejlesztésre külön is pályázhatnak majd” – zárták a tájékoztatót.
Arról, hogy a Mohosz is bejelentette igényét a Tisza-tó halgazdálkodási jogára, már szeptemberben írtunk.
A Tisza-tó életében nem újdonság, hogy a Mohosz kezébe került, 2010 előtt is ők gazdálkodhattak.
Hasonló modell működik a Velence-tónál is, ahol a Mohosz Velencei-tavi kirendeltsége a halgazdálkodásra jogosult.
A Pecaverzum kereste a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.-t, de nem kívánták kommentálni a fejleményeket.
Arról, hogy kiemelt fejlesztési térség lett a Tisza-tó is, november 28-án lépett életbe egy kormányhatározat. Részletek ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.)