Az ismert brit horgászok, Tom Dove és Neil Spooner világrekorder pontyokra vadásznak, ezt pedig évek óta nyomon követi egy filmes stáb, hogy mi is láthassuk a kísérletezéseket, és okulhassunk abból, ami tanulságos lehet. Az Óriásponty című dokumentumreality a Viasat Explore kalandcsatornán látható, az április 1-jén 21:00-kor elstartoló 7. évadban pedig Franciaország, Spanyolország és Olaszország mellett Magyarországra is ellátogatott a stáb, hátha nálunk fogják ki a lehető legnagyobb királypontyot.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban, Nemesvita mellett található egy 10 hektáros bányató (Euro Aqua), amelyben 1962 és 2004 között intenzív kavicsbányászat folyt, azóta viszont a horgászok paradicsomává vált, és bizony a világ minden részéről érkeznek ide kalandvágyó sporthorgászok – főleg 2018 óta, amikor is egy holland horgász horgára akadt a világ legnagyobb pontya – írja a bdpst24.hu.
November 23-án kora reggel Michel Schoenmakers úgy állt neki a horgászatnak, mint minden egyéb napon. Előbb elintézte az etetést, majd felállította a botokat, a kampókra pedig a saját fejlesztésű bojliját helyezte fel. A kapás nagyjából reggel 9 óra magasságában érkezett, és Schoenmakers azonnal érezte, hogy egy jókora hal akadt a horgára – hogy mekkora, azzal csak akkor szembesült, mikor félórányi kőkemény fárasztás után végre kiemelhette őt.
Gyorsan felállította a tripodját és a mérlegét, és nem hitt szemének: a tükörponty 130 cm hosszú volt és 51,2 kilogrammot nyomott. Ez pedig világrekord. Miután a horgász képekkel és videókkal alaposan dokumentálta a zsákmányt (amely egyébként kiváló állapotban volt), visszaengedte őt a tóba. Tom és Neil abban bíznak, hogy ők lesznek azok a szerencsések, akik ismét kifoghatják.
Az Óriásponty brit párosa mögött már sokévnyi horgászmúlt van, de még soha nem utaztak akkora pontyra, mint a bányató bestiája. Egyáltalán nem mindegy, hogyan vállalkoznak a feladatra.
„Azt már megtanultuk, hogy Magyarországon a legtöbb tóban rengeteg a ponty – kicsik és nagyok egyaránt. És ha szeretnénk a kicsiket elkerülni, akkor nem szabad túl sok kis csalit használnunk, úgyhogy nagyobb, 20-26 millis bojlikat használunk. Sőt, a keverék, amit bedobunk, csak 70-80 százalékban bojli. Így remélhetőleg elkerüljük a kis halakat” – magyarázta Tom a csaliról.
Tom és Neil a rekordkísérletet késő tavasszal, a szaporodási időszak előtt ejtették meg, amikor a pontyok szépen felhíztak már – ugyanakkor ez az időszak kockázatos is, hiszen ha a hőmérséklet túl gyorsan emelkedik, akkor a kisebb halak hamarabb raknak ikrákat, így a pontyoknak lesz elég természetes zsákmányuk.
„A korai meleg pedig magukat a pontyokat is beindíthatja, márpedig akkor csak egy dolog jár az agyukban” – teszi hozzá Neil.
Neil több botot és háromféle csalit használ: egy 26 milliméteres bojlit, egy kis hóembert, rajta egy kis mandulával, valamint egy izotóniás pelletet, mivel soha nem lehet tudni, mire figyel fel egy ponty.
A páros egyébként a munkamegosztásban hisz: a tó több partszakaszát is kipróbálják, és míg egyikük a nyílt részen kísérletezik, addig a másik a partmenti sekélyes részbe dobja be a szerelékeit.
Tomnak és Neilnek nem is kell túl sokat várnia a kapásra: előbb egy 21 kilós, majd egy 14 kilós pontyot fognak ki, sőt, egy amurt is, habár azt egyikük sem szereti, mivel akkor hajlamos kapálózni, mikor már épp kiemelnéd.
A lényeg a lényeg: a halak éhesek. De aztán valahogy elmarad a kapás – van úgy, hogy egy egész nap eltelik anélkül, hogy a halak harapnának, ráadásul napról napra melegszik az idő… Aztán két alkalom is adódik, amikor valami nagy harap rá a csalira, hogy aztán erejét kihasználva meglógjon!
Hogy sikerül-e végül 50 kilós halra találni, az kiderül az Óriásponty epizódjaiból, április 1-jétől szombatonként 21 órakor a Viasat Explore műsorán.
A film előzetese:
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Carp Fishing is My Life FB-oldala)