Feladta a leckét a halkutatóknak a nyitóképünkön látható hal faji meghatározása. A perdöntő bélyeg a hasúszó színe lehet.
Sajnos manapság már szenzációszámba megy, ha véletlenül valaki széles kárászt (Carassius carassius) vagy más néven aranykárászt fog.
Sajnos az inváziós ezüstkárász szinte már minden nagyobb víztestből kiszorította, őshonos társa már csak elszórtan, elvétve kerül elő.
Az országban nagyon kevés önfenntartó állományáról tudnak a szakemberek.
Éppen ezért is kezdhetett lelkesen a halfaji meghatározás során a szokásos, pikkelyszámoláson túl további elemzésbe a Magyar Haltani Társaság (MHTT), amikor megkapta M. Sz. levelét, benne egy fotóval.
„A képen lévő halat kifogó horgász saját elmondása alapján egy széles kárászt fogott, szerintem viszont ezüstkárászt. Jól gondolom?” – kérdezték a szakemberektől.
„A képen látható hal oldalvonalán 32 pikkely számolható, ami köztes érték, háta magas, ami a széles kárászra jellemző, ám a nagyobb ezüstkárászoknál is gyakran előfordul” – emlékezettek a szakvélemény elején.
„A széles kárász hátúszószegélye domború lenne, míg az ezüstkárászé homorú vagy egyenes” – folytatták az elemzést.
„Viszont ez a határozóbélyeg a képen sajnos nem látszik, ahogy a bognártüske fogainak száma és a fogak mérete sem” – sorolták a hal pontos beazonosítását nehezítő tényezőket.
Az MHTT ugyanakkor határorozottan kijelentette, hogy a hal világos pikkelyei az ezüstkárászra jellemzők.
Ezek alapján szerintük a hal feltehetően egy inváziós ezüstkárász (Carassius gibelio), viszont az ezüstkárász széles kárásszal alkotott hibridje (Carassius gibelio x Carassius carassius) sem zárható ki teljes mértékben.
Utóbbi elmélet mellett szól, hogy az ezüstkárászoknál gyakori sötétszürke úszók mellett a hasúszó a széles kárászokra jellemzően barnásrózsaszín – tették hozzá.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)