2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Balatoni stéghelyzet: hogyan váltak hirtelen illegálissá a 60-100 éves építmények?

Balatoni stéghelyzet: hogyan váltak hirtelen illegálissá a 60-100 éves építmények?

Tovább folytatódott az illegálisnak minősített balatoni stégek és lejárók elbontása, miközben Balatonmáriafürdőn fórumot tartott a helyi önkormányzat. A helyiek arra nem kaptak kielégítő választ, hogy a 60-100 éve létesült lejárók hogyan válhattak illegálissá későbbi jogszabály alapján.

Mint arról a Pecaverzum beszámolt, nagyban zajlik az illegális balatoni és stégek és az azokhoz tartozó lejárók elbontása. A munkálatokat a Balatoni Vízügyi Kirendeltség és a Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület végzi.

Ahol szerepel név, ott a tulajdonosokat megpróbálják elérni, hogy maguk bontsák el, számolják fel a bejárókat, vagy ha arra van lehetőség – főleg a vízben lévő vízi állásoknál – ott szerezzenek rá engedélyt. Különben ki kell fizetniük az elbontatást, ami több százezer forint is lehet.

A Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület augusztus 18-án, pénteken számolt be arról, hogy már javában zajlanak a bontási munkálatok, majd augusztus 23-án, szerdán arról adtak hírt, hogy a munka folytatódott. 

„A mai nap folyamán tovább folytatódott a Balatonon lévő illegális építmények bontása. A munkát a vízügy munkatársai végezték a mi segítségünkkel” – írták a polgárőrök a Facebookon.

Mindeközben Balatonmáriafürdő képviselő-testülete lakóssági fórumot szervezett 15 órára a községházában. A téma „a Balatonmáriafürdő területén lévő vízbejárók és stégek helyzete” volt. Galácz György polgármester mellett előadóként volt jelen Kravinszkaja Gabriella, a Balatoni Vízügyi Kirendeltség szakaszmérnöke.

Az eseményről részletes beszámolót jelentetett meg Tőkés Gábor biológusmérnök a Balatonmáriafürdő és Balatonkeresztúr Kedvelők Klubja elnevezésű Facebook-csoportban

Azt írta, annak ellenére, hogy az esemény előtt csak három nappal tették közzé a meghívót, mégis teljesen megtelt a terem, mintegy száz helyi lakos ment el a beszámoló szerint paprikás hangulatú eseményre. 

„A lassan kibomló lényeg a következő volt: 2004 óta olyan (szóban nem pontosított) jogszabályi helyzet áll fenn, hogy a máriai partszakaszon lévő, akár 60-100 éves lejárók is illegálisnak minősülnek. Az a fórum végéig se derült ki, hogy miért robbant ki ez a probléma pont most, ilyen váratlanul, pedig ennek okát érdemes lenne kideríteni… Azt se tudtuk meg, hogy miközben a Balatonon egymást érik a botrányos beruházások és nádasirtások, miért a nádassal évtizedek óta szerves egységben lévő máriai lejárók váltak célponttá” – fogalmazott a fórumról írt tudósításában Tőkés Gábor.

Kravinszkaja Gabriella szerint a Balaton egész területére ugyanaz a szabályozás vonatkozik, de az ezzel látványosan ellenkező gyakorlatot nem igyekezett cáfolni vagy megmagyarázni, pedig a jelenlévők furcsállták, hogy a 60-100 éve létesült lejárók hogyan válhatnak illegálissá későbbi jogszabály alapján. 

A fórumon a polgármester jelezte, a körülbelül 120 érintett lejáróból maximum 21 kaphat engedélyt. A beszámoló szerint Galácz György meg is nevezte az általa kijelölt 21 lejárót, és hangsúlyozta, hogy a többi engedélyezését nem fogják támogatni.

Az is kiderült, hogy az engedélyezési eljáráshoz meg kell alakítani egy egyesületet, mivel a vízügy csak jogi személlyel tud kapcsolatot tartani. Az utcai mólóközösségek nem jogi személyek, de az egyesülethez csatlakozhatnak. A móló egyesület szervezésének koordinálását Ribiánszky Gergely vállalta el. 

A megalakítandó móló egyesület tudja majd elindítani a polgármester által támogatott lejárók engedélyeztetését, amit a vízügyi kirendeltség szakmailag támogat, de a döntés a Somogy Vármegyei Kormányhivatal kezében lesz. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület)