2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Dérer István: A horgász a lábával fog „szavazni”

Dérer István: A horgász a lábával fog „szavazni”

Átfogó interjút adott a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) főigazgatója a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet szakmai kiadványának, a Halászati Lapok legfrissebb számának

Dérer István a tavalyi évet értékelve „nehézségekkel teli, de alapvetően sikeres évnek nevezte a 2021-es esztendőt. A járványhelyzettel kapcsolatban azt mondta, nagyon meg kellett küzdeniük azért, hogy a horgászatot ne korlátozzák. 

„Elmondhatom, hogy Európa-szerte a magyar horgásztársadalom tudott a legszabadabban élni a szenvedélyének, ami nagyon nagy eredmény, és nagyon meg kellett küzdenünk érte. Ezúton is köszönöm a horgászok hozzáállását, akik toleránsan viselkedtek ebben az időszakban, és pozitív megközelítéssel nézték, hogyan tudunk a járvány időszakában is kimenni a vízpartra, és hogy hogyan lehet megtartani a versenysportprogramokat” – fogalmazott.  

A tavalyi év legfontosabb döntésének Dérer István azt nevezte, hogy a Mohosz megújította 2024-ig szóló stratégiáját. A dátum sem véletlen, a mostani vezetés mandátuma addig szól.

„Amennyiben átláthatóan működik az egyesület, a tagszövetség, és ha van pályázási hajlandóság, akkor fejlődik a szolgáltatás, szépül a vízpart, így egyértelműen az oda tartozó horgász is nyertese lehet a változásoknak. S ahogy megyünk tovább a megkezdett úton, azt kell tudomásul venni, hogy a horgász a lábával fog „szavazni”, és azokat a vizeket keresi majd fel, ahol számára a legkedvezőbb a szolgáltatások öszszessége. Persze, ez lehet a drágább megoldás is, mert a minőségi szolgáltatások nyújtása is pénzbe kerül. Ám ahol teljes az infrastruktúra, van hideg-meleg vizes mosdó stb., máshol pedig szociális blokként két bokor, akkor nyilvánvaló, hogy melyik a vonzóbb hely. Persze, nem mindegy, hogy milyen a halállomány. Zárt víznél és nyílt víznél teljesen mások az elvárások, sosem lesz köztük egyenlőség. De nekünk az a feladatunk, hogy a horgászok mellett a vízkezelők számára is a lehető legteljesebb információkat adjuk a döntéseik meghozatalához. Erre korábban nem volt lehetőségünk” – válaszolta arra a kérdésre, hogy mit profitálhatnak a horgászok a változásokból.

A főigazgató arról is beszélt, hogy a Mohosz Magyarország legnagyobb hálózatos civil szervezete, amit az igazol, hogy tavaly év végéig több mint 770 ezer regisztrált horgász került a nyilvántartásunkba. 

„Sajnos több ezer regisztrált horgászt el is veszítettünk a járvány miatt, és sokan vannak, akik nem aktívak, de regisztráltak. Ezért a mennyi az annyi kérdését azzal zárnám, hogy reálisan 700 ezer horgász van Magyarországon. Azt viszont látjuk, hogy a fiatalok és a hölgyek beáramlása a rendszerbe most is zajlik, ami jelzi azt is, hogy egyre inkább családi, közösségi programmá válik a horgászat. Ezért is fontos a teljes körű szolgáltatás nyújtása” – hangsúlyozta. 

A számok is szóba kerültek az interjúban. Kiderült, a Mohosz legnagyobb bevételi forrás a horgászok díjbefizetéséből adódik, az állami jegyek eladásából származik, s ez meghaladta a másfél milliárd forintot 2021-ben. A második helyen az egységes szövetségi hozzájárulás központi díjhányada áll, ebből 450-500 millió forint származik. Majd a központilag hasznosított vizek bevétele következik, mint például a Velencei-tó – tette hozzá a főigazgató.

Jelenleg 711 hivatásos, és 1136 társadalmi halőr teljesít szolgálatot – mondta Dérer István, aki szerint a halőri szolgálat fejlesztésében is nagy szerepet játszott, hogy a kormány a Mohoszt közfeladatok ellátásával bízta meg, amelyekhez forrást is rendelt. 

A 2019 és 2021 között a Mohosz a HUNOP keretében 227 millió forintot fordított a horgászat fiatalok körében való népszerűsítésére. 

Az interjú végén a horgászsportról is esett szó. „A horgászsportnak még nagyobb a múltja, mint a HUNOP-nak. Büszkén, és hosszasan sorolhatnám az eredményeket, tavaly például 16 kiemelt nemzetközi versenyen vettünk rész, amelyből 14 volt a világ-, és Európa-bajnokság. Ezeken a sportolóink minden idők legjobb eredményével 8 arany, 5 ezüst-, és 5 bronzérmet szereztek. A jövedelmező jelzőn pedig az anyagi dimenzió helyett az erkölcsi hozzáadott értéket értsük, mivel a támogató ebből közvetlenül nem profitál, a sportoló pedig nem kap a teljesítményéért anyagi elismerést. A sportprogramunk kiegészült az országos versenypálya fejlesztési programmal is, aminek keretében tavaly három versenypályát fejlesztettünk központi támogatással. Ezeken a pályákon már biztonsággal lehet nemzetközi versenyeket kiváló szinten megrendezni” – mutatott rá Dérer István. 

A teljes interjú IDE KATTINTVA olvasható el.

A fogási naplók digitalizálását tervezi a Mohosz. Részletek ITT!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!