2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Sok a horgász, de valójában mennyi?

Sok a horgász, de valójában mennyi?

Nem lehet pontosan tudni, hogy mennyi horgász él Magyarországon, mert a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) adatbázisában azok is benne vannak, akik 2018 óta már meghaltak. A regisztrált horgászok számának értelmezését azonban további tényezők is bonyolítják.

A Pecaverzum többször is beszámolt már a regisztrált horgászok számának alakulásáról. Megírtuk azt is, hogy tavaly szeptember 29-én léptük át 800 ezres határt.

Legutóbb azonban Szűcs Lajos, a Mohosz elnöke ennél kisebb számról beszélt, és mások is tettek már korábban ebben a témában ellentmondó nyilatkozatokat. 

Hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba, a Mohoszhoz fordultunk. Arra voltunk kíváncsiak, hogy akkor valójában mennyi horgász is él Magyarországon. Mint kiderült, ezt pontosan nem lehet tudni, és ennek több oka is van.

„A regisztráció elindult 2018 szeptemberében, mivel azonban jogszabályi lehetőségek hiányában jelenleg nem tudjuk összekötni a Mohosz adatbázisát a Belügyminisztériuméval (BM), így a regisztrált horgászok számában benne vannak azok is, akik 2018 óta elhunytak” – nyilatkozta a Pecaverzumnak Csizmár Erika, a Mohosz igazgatója. 

Hozzátette azt is, ennek oka, hogy bár a Mohosz speciális jogállású, közfeladatokat is ellátó civil szervezet, de még nincsenek meg a megfelelő jogkörei, hogy hozzáférjen a BM adataihoz. Véleménye szerint az adatok összefuttatása hosszabb távon elkerülhetetlen, mert közös érdek az adattisztítás, kapcsoltan az esetleges visszaélések kiszűrése is.

A helyzetet azonban egyéb tényezők is bonyolítják. 

„A Pecaverzumnak egy horgászszervezet azért közölhetett 800 ezer fő feletti adatot, mert a horgászszövetségi HORINFO szakrendszerben minden megkezdett (adatbevitelt teljesítő) regisztráló automatikusan sorszámot kap. Nekünk viszont statisztikai alapról csak a befejezett regisztrációk számítanak, itt most a január végi adat 779 ezer fő. Ha levonjuk a több mint három év halálozási adatait, akkor jön ki a valós aktív regisztrált létszám, ezért a Mohosz vezetői kommunikációban jelenleg a reális 700 ezer főt használja, amire elnök úr is utalt” – magyarázta Csizmár Erika.

Az első horgászkártyákat 2018-ban adták ki, az érvényesség általánosan 2024. január 31-én jár le. Akkor fog majd kiderülni, hogy hány horgász hunyt el 2018 és 2023 között.

A fentiekből tehát megállapítható, hogy egészen eddig, amíg a BM adatbázisát össze nem kötik a Mohosz rendszerével, nem lehet pontosan nyomon követni, hogy a horgászkártyák tulajdonosai közül mennyien élnek.

Tovább bonyolítja a szituációt, hogy a regisztráltak közül nem mindenki kötelezett a horgászkártya egyidejű kiváltására, így erre a gyermekek esetében sokszor csak évekkel később, már a horgászvizsga után és az egyesületi tagság létesítésének időszakában kerül sor.

Éppen ezért a Mohosz egy másik mutatót is fontosnak tart, méghozzá a tárgyévben aktív horgászok számát megalapozva a kiváltott állami horgászjegyek és turista állami horgászjegyek számát, amely adat 2021-ben 551 ezer darab volt.

Egy biztos, a magyar horgászok száma minden mutató szerint dinamikusan emelkedett az elmúlt években, és okkal lehet remélni, hogy ez a trend így is marad. 

Megjelentek a Mohosz stratégiai célkitűzései 2024-ig. Részletek ITT!

27 Országos Bajnokságot rendez idén a Mohosz. Részletek ITT!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!