Nehéz anyagi helyzetben vette át a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) elnöki posztját Szűcs Lajos 2014 novemberében. Az azóta eltelt hét évben a 17 milliós mínuszt sikerült 511 milliós pluszba fordítani.
A Mohosz új podcastjának elején kiderült, hogy Szűcs Lajos elnök élete első halát valami egészen elképesztő körülmények között zsákmányolta. A hihetetlen történetről IDE KATTINTVA olvashatsz többet.
A podcastben komoly, a többi között pénzügyi kérdések is szóba kerültek. Most lássuk ezeket egy kis történeti visszatekintéssel kiegészítve!
Szűcs Lajos 2014. november 28-a óta vezeti a Mohoszt, megbízatása 2024-ig szól. Az adásban szóba kerültek a 2014 előtti idők is.
„Amikor megválasztottak elnöknek, akkor egy olyan helyzet volt, ami éppen a határán volt annak, hogy a természetes vizeket szét fogják hordani. A Mohosznak a több évtizedes vagyonát, mire ideértünk, már széthordták, értékesítették. A Mohosz ötven évvel ezelőtt nagyon sok horgászbolttal, nagyon sok ingatlannal és nagy presztízzsel rendelkező szervezet volt. Ezt sikerült odáig lepusztítani az elődeinknek, hogy mintegy mínusz 17 milliós eredménnyel zártuk azt az évet, amikor idejöttünk – nyilatkozta Szűcs Lajos.
A válság jelei már 2012-ben látszódtak, azt az évet mínusz 34,4 millió forintos eredménnyel zárta a Mohosz. 2013-ban a gazdasági alelnök, Lajos Zsigmond és a felügyelő bizottság elnöke, Nagy András gazdasági „válságkezelő” tervet készített.
„Az ügyvezető elnöknek és a szövetségi irodának mindent el kell követnie annak érdekében, hogy a bevételekkel összhangban alakuljanak a kiadások, miközben a költségek csökkentésével együtt is az elvárt feladatok teljesüljenek. A szövetségi iroda a válságkezelő terv egyes elemeit az utolsó negyedévben is kísérelje meg végrehajtani. Készüljön Mohosz stratégia a gazdálkodás racionalizálására, a vállalkozási tevékenység és az ingatlanok hasznosítására vonatkozóan” – olvasható a Mohosz egyik 2013-as elnökségi határozatában.
2014 november végéig Szabó Imre volt a Mohosz elnöke, aki 2013. augusztus 20-a alkalmából (tehát abban az esztendőben, amikor már látszódtak az anyagi problémák) magas állami elismerésben részesült, igaz nem mint Mohosz-elnök. A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánjaként a Magyar Érdemrend Középkereszt polgári tagozat kitüntetést vehette át.
Szabó elnöksége alatt nemcsak a pénzügyi gondok jelentkeztek, hanem a horgászok száma is elkezdett csökkenni, míg 2009-ben 338 ezer volt a horgászok létszáma, öt évvel később már csak 280 ezer. (A jelenség egyik oka minden bizonnyal a 2010-es pénzügyi válság lehetett). A horgászlétszámmal kapcsolatban a podcastban Szűcs Lajos külön kihangsúlyozta, hogy 280 ezerről tudták feltornázni a számot 700 ezerre. (Ez azért furcsa kijelentés, mert korábban ennél nagyobb számról volt szó.)
Az elmúlt hét évben rendeződtek a Mohosz anyagi ügyei. A szervezet olyannyira pluszba fordult, hogy 2020-ban már 510,7 millió forint realizált halmozott eredményt ért el.
„Sok esetben akkoriban a Mohosz szitokszó volt” – jelentette ki a beszélgetés egy pontján Szűcs Lajos, továbbra is utalva a 2014 novembere előtti időkre. Ennek okaként azt jelölte meg, hogy akkoriban a horgászok úgy gondolkodtak, hogy ha halat akartak fogni, akkor inkább elmentek egy magántóra, mert a természetes vizeken nem volt sikerélményük.
„Azt a küldetést indítottuk el akkor ugrásként a sötétben, hogy megpróbáljuk megszerezni a természetes vizek kezelői jogát, és megváltoztatni az okmányolási rendszert” – mondta, hozzátéve, hogy egyiket sem hitte el senki. (De mégis sikerült – a szerk.)
Szűcs Lajos arról is szólt, hogy a Mohosz egyszerre az ország legnagyobb civil szervezete (1100 tagszervezettel és 26 területi szervezettel), illetve az egyik legtermékenyebb, legeredményesebb sportszervezete.
„Az volt a legfontosabb cél, hogy megőrizzük az utánunk jövő generációknak Magyarország halbőségét, ami akkoriban nem volt. Jó úton vagyunk. Azzal, hogy megkaptuk a természetes vizek kezelői jogát, azt a feladatot is megkaptuk az államtól, hogy a vizek partjait és területét is tisztán kell tartanunk. Komoly feladatot és nagyon nagy felelősséget tettek a vállunkra” – fogalmazott.
Úgy látja, korábban bármennyire is kételkedtek benne, igenis lehet még növelni a regisztrált horgászok számát. A belföldi turizmus még magasabb fordulatszámra kapcsolásához pedig kiváló eszköz a horgászat – jegyezte meg.
A tervek között említette, hogy szeretnék megteremteni annak a feltételeit, hogy a külföldről érkezők túravezetők segítségével minél több élményt szerezzenek Magyarországon.
A Gyere ki a tóra első adása itt nézhető meg teljes terjedelmében:
Tokhallal hirdeti politikusi oldalát a Mohosz elnöke. Részletekért KATTINTS IDE!
40 millió forintot ajánlott fel a Mohosz a Covid-árvákat támogató alapítványnak. Tudj meg többet IDE KLIKKELVE!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: MTI/Cseke Csilla)