Megérkezett a második befizetés is a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron Megyei Szövetségének számlájára annak a precedens értékű ügynek a folyományaként, amelyben gigabírságra ítéltek két orvhalász bandát. A Pecaverzumnak a megyei szövetség ügyvezető elnöke továbbá beszámolt arról, hogy a halőreik idén sem tétlenkedtek, és már kilenc ügyben indult eljárás.
Két orvhalászok ellen indított büntetőügyben is precedens értékű bírósági ítélet született Győr-Moson-Sopron megyében. Mindkét esetben komoly pénzbírsággal sújtotta a bíróság az elkövetőket.
„Ebben a megyében első ízben sikerült a halgazdálkodási értéket is érvényesíteni bírósági eljárás során. Az egyik ügyben már korábban megérkezett a megítélt összeg a szövetség számlájára, míg a második ügyben pedig a közelmúltban a teljes összeget befizették, ezek összességében meghaladják a kétmillió forintot” – nyilatkozta a Pecaverzumnak a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron Megyei Szövetségének ügyvezető elnöke.
Ivancsóné Dr. Horváth Zsuzsanna azt is közölte, idén eddig kilenc esetben sikerült orvhalászokat lefülelniük, ami magas számnak számít, tekintve, hogy tavaly öt esetben történt intézkedés.
„A szövetségünk kezelésében csak természetes vizek találhatók, az orvhalászok pedig mindenhol próbálkoznak. A Mosoni-Duna az egyik kiemelt célpontjuk, de fogtunk mostanában rapsicokat a többi között a Lébény-Hanyi főcsatornán és a Lovadi-réten is. Az elkövetők nyakzóhálókat vagy véghorgokat használtak” – számolt be az ügyvezető elnök.
Utóbbi helyszín igazán különleges, és ugyan közigazgatásilag Komárom-Esztergom megyéhez tartozik, halgazdálkodásilag Győr-Moson-Sopronhoz. Kíméleti területnek számít, a Duna rendszerint elönti, így a halak ívásának egyik fontos helyszíne.
„Kulcsfontosságú terület, ami megfelelő lehetőséget biztosít az íváshoz, ez garantálja, hogy a Felső-Duna vidéken legyen megfelelő mennyiségben hal a folyóban. Idén, az elmúlt hetek áradásaikor nem pontyok, hanem harcsák voltak a területen jelentős mennyiségben” – hangsúlyozta a rét folyóra gyakorolt hatását Dr. Horváth Zsuzsanna.
Sajnos az orvhalászokat be is vonzották a harcsák a kíméleti területre, ahol azonban a halőrök rajtuk ütöttek, amikor nyakzóhálóval próbálkoztak halat fogni. Volt is náluk zsákmány, összesen hat darab termetes – öt kiló körüli – harcsát foglaltak le a halőrök, akik persze egyből a rendőrséget is értesítették (mint az összes többi esetben). Nincs könnyű dolga a halőröknek Győr-Moson-Sopron megyében, mert elképzelni is nehéz mekkora és milyen vadregényes területet kell ellenőrzésük alatt tartani. A Szigetközi-ágrendszer például annak ellenére, hogy mindössze 1045 hektár, 800 (!) kilométer hosszú.
Az ügyvezető elnök elmondta azt is, egy-egy sikeres elfogást nagyon sok előkészítő munka és megfigyelés előz meg. A halőrök rendelkezésére szerencsére egyre több segédeszköz áll, köztük például hőkamerák, amelyeket a Magyar Országos Horgász Szövetség támogatásával sikerült beszerezni.
A rendőrségi eljárások során az is kiderült, hogy az elkövetők döntő többsége már valamilyen más ügyből kifolyólag ismert volt a hatóságok előtt.
Pecaverzum a közösségi médiában:
Kövessétek Facebook-oldalunkat!
Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!
Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!