2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Precedens értékű ítélet: gigabírságra köteleztek két orvhalász bandát

Precedens értékű ítélet: gigabírságra köteleztek két orvhalász bandát

Két orvhalászok ellen indított büntetőügyben is precedens értékű bírósági ítélet született. Börtönbe ugyan egy elítélt sem került, de jelentős pénzbírságot szabtak ki rájuk, és ha nem fizetnek, mégis mehetnek a dutyiba. Jó hír, hogy a megítélt büntetésekből már az érintett szövetség számlájára egy részlet megérkezett. Azt tervezik, hogy a befolyt összegből ragadozó halakat telepítenek. 

A Pecaverzum sokszor számolt már be olyan sajnálatos eseményekről, amelyek főszereplői orvhalászok vagy orvhorgászok voltak. Azt is megírtuk már, hogy a rapsicok száma megnégyszereződött. Bírósági ítéletekről eddig kevesebb szó esett, most azonban egy olyan hír érkezett, amely sokaknak kedvét elveheti a törvénybe ütköző halfogástól. 

A Sporthorgász Egyesületek Győr Moson Sopron Megyei Szövetsége szombaton két olyan esetről is beszámolt, amelyek kapcsán jogerős bírósági ítélet és hozzá kapcsolódva gigabíráságok születtek. 

Elektromos halászgéppel „dolgoztak”

„2018. decemberében is megfeszítetten dolgoztak a halőrök. Az eredmény két »villanyos brigád« lefülelése volt. Az elsőt Mecséren tartoztatták fel a halőrök késő este. Mecsér mellett a Mosoni-Duna egészen közel kanyarog az úthoz. Az esti sötétben a halőr arra lett figyelmes, hogy erős fényű lámpával világítják meg egy csónakból a vizet. Azonnal riasztotta a többieket. Megvárták, míg a csónak partot ér, és az orvhalászok egy autóba bepakolják a lopott halat és az elkövetéshez használt elektromos halászgépet” – idézte vissza a történteket a szövetség közleménye.  

A halőrök tehát kivárták a legmegfelelőbb pillanatot, és amikor indultak volna a hallal haza a rapsicok, feltartoztatták személygépkocsijukat. A járműben négy férfi ült: L. I. és L. P. mecséri, Sz. B. hédervári és D. J. hédervári lakosok, akiknél 39 darab halat találtak. Az állatok halgazdálkodási értéke megközelítette a félmillió forintot. 

Az eljárás két teljes évet vett igénybe, de végül példaértékű ítélet született: a Mecséren feltartóztatott négy fő esetén összesen 2,5 millió forint pénzbüntetést szabtak ki, három főt egy-egy évre próbára bocsájtott a bíróság. 

Menekülni próbáltak az orvhalászok

A másik eset Dunakilitin történt, szintén 2019 decemberében. Akkor bejelentés érkezett a halőrökhöz, hogy a Zátonyi-Dunaágon csónakból valószínűleg elektromos halászgéppel tevékenykednek. Az elkövetők nyakzóhálóval lekerítettek egy részt, és elektromos halászgéppel áramot vezettek a vízbe, majd a bódult halakat összegyűjtötték. 

Innentől kezdve filmbe illő jelenet kezdődött, mert az orvhalászok menekülőre fogták. „A halőrök a partot érő csónakban próbálták elfogni a tetteseket, de ők a vízbe ugorva akartak kereket oldani. Egyiküknek ez sikerült, mivel L. B. átúszta a négy fokos Zátonyi-Dunát” – olvasható a szövetség kész krimivel felérő kommünikéjében. 

De ekkor még nem volt vége a sztorinak, mert L. B. társa, H. J. sem akarta egykönnyen megadni magát. Sikeresen el is rejtőzött, a rendőrök csak azért tudták megtalálni, mert köhögni kezdett. 

A helyszínen lefoglalták az elektromos halászgépet, több mint 1,5 millió forint halgazdálkodási értékű halat és egy pulóvert, amelynek a későbbi bizonyítási eljárásban nagy szerepe volt, hiszen a DNS-vizsgálat igazolta, hogy a másik elkövető, L. B. – a halőrök által korábbról már jól ismert személy – volt a tettestárs.

A bizonyítási eljárás ebben az ügyben is csaknem két évet vett igénybe, viszont itt is példás ítélet született. Összességében 2.956.082 forint bírság, bűnügyi-, valamint bírósági költség lett megállapítva azzal, hogy a bírságok meg nem fizetése esetén 300 napi fogházban letöltendő szabadságvesztésre változik a büntetés.

„Ami a legnagyobb eredmény, hogy precedens értékkel sikerült elérni, hogy a szövetség részére első ízben megítélte a bíróság a benyújtott polgárjogi igényt az ellopott hal halgazdálkodási értékére. Az első esetben 452.090 forintot, a második esetben 1.552.510 forintot. Az első összeget az elkövetők már befizették a szövetség számlájára, a második esetben végrehajtást kért a szövetség, mely folyamatban van. A befizetett összegekből a szervezet ragadozó halakat telepít” – közölték. 

„Reményt keltő, hogy ezek az ítéletek már vannak olyan súlyúak, hogy elveszik mások kedvét az orvhalászattól” – zárult a Sporthorgász Egyesületek Győr Moson Sopron Megyei Szövetsége beaszámolója a precedens értékű ügyekről. 

Győr-Moson-Sopron megyében 12 fő hivatásos, szövetségi halőr és 227 társadalmi halőr tevékenykedik, tavaly 164 millió forint értékben telepítettek. Hatósági eljárást 168 fővel szemben kellett indítani. 

(fotó: Sporthorgász Egyesületek Győr Moson Sopron Megyei Szövetsége)

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!