
„A képen látható, rövid, dévérkeszegnek gondolt halat külső akadással, pergetés közben fogtam május 31-én. Mi lehet a torzulás oka?” – tette fel a kérdést B. Cs. a Magyar Haltani Társaság (MHTT) Mit fogtam? rovatában.
A szakemberek válaszukban egyből megcáfolták a horgászt, mert szerintük a hal nem dévér.
„A pikkelyek mérete a hát felé haladva nem csökken olyan számottevően, mint a dévérkeszegnek, mellúszója töve vöröses színű, ami alapján a hal egy karikakeszeg (Blicca bjoerkna)” – szögezték le.
Hozzátették: az ilyen magas hátú példányok nem gyakoriak, viszont a hal formája utal a nevére.
„A megduzzadt hasüreg alapján egy ikrával teli példány került elő, de mivel a hasi terület elülső része domborodik ki a leginkább, a Ligula intestinalis féreg általi fertőzöttség sem zárható ki teljes mértékben” – írták.
Ezek a férgek a 20-30 centiméter testhosszt is elérhetnek, a fertőzött halakat a Balatoni halászok „mellyes keszegnek” nevezték.
Ezzel arra utaltak népiesen, hogy a halak hasa vagy teste megduzzadt, „mellessé” vált a féregtől.
Az MHTT szerint azonban az úszótövek vérbősége, valamint az enyhe pikkelyborzolódás miatt a baktérium eredetű szeptikémiára (vérmérgezésre) is gyanakodhatunk.
A biztos diagnózis felállításához a hasüreg felnyitására és laboratóriumi vizsgálatra lett volna szükség – zárták az elemzést.
Bizarr kinézetű hal úszott ki a partra a Pilismaróti-öbölnél. Nézd meg ITT!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)