A Cseres-tavat eddig a horgászok mellett a fürdőzők is használták, most a bérlő horgászegyesület kerítéssel zárná el azt. Indoklásuk szerint a bányató veszélyes, a felelősség pedig őket terhelné egy baleset esetén. A helyiek tiltakoznak, az önkormányzatnak pedig nincs beleszólási lehetősége – olvasható az Átlátszó cikkében.
Kisorosziban, a golfpálya szomszédságában található a Cseres-tó. A bányatóban – bár hivatalosan nem lehetett soha fürdeni – gyakran úsztak a helyiek. Idáig. A Cseres-tóra kiírt agrárminisztériumi pályázatot a helyi Kisoroszi Nyurga Ponty Egyesület nyerte meg. Ennek köszönhetően évi 21 ezer forintért használhatják a tavat, és megkapták a tó 15 évig tartó bérleti jogát.
A 6,2406 hektár kiterjedésű tó nyilvántartott halgazdálkodási vízterület. Az egykori kavicsbányászati terület, amelynek rekultivációja nem történt meg, kiváló helyszínt jelent a horgászok számára, akik eddig is horgásztak a területen, csak éppen osztozva a tavon a fürdőzőkkel.
Az egyesület azonban most kerítést húzna, és megtiltaná a fürdőzést a területen. Méghozzá azért, mert Ifj. Sas József, a Kisoroszi Nyurga Ponty Egyesület elnöke szerint az egykori bányaterület balesetveszélyes.
A hirtelen és kiszámíthatatlanul mélyülő víz okozta balesetért őket terhelné a felelősség, mint a bányató kezelőit. Tavaly a tavat maguknak felfedezők rengeteg szemetet hagytak ott, melyet az egyesület tagjai takarítottak el, ami szintén nem segítette a jó viszonyt.
Elmondása szerint a tó mélysége teljesen kiszámíthatatlan: van, ahol egy méter mély, máshol viszont 6-8 is lehet. Arra is volt példa – mint mesélte –, hogy egy gyerek egyedül volt bent a tó közepén egy SUP-on. „Ha beleesik, kié a felelősség?” – tette fel a költői kérdést az elnök.
Az Átlátszó cikkében azt írja, hogy a tó legnagyobb tulajdonosa Schoblocher Antal, aki az egykori TSZ feloszlásakor területet kapó tulajdonosoktól vásárolta meg a részüket. Schoblocher így nagyságrendileg a terület 40 százalékát birtokolja, a Magyar Állam és Nagy István mellett, aki a helyi golfklub tulajdonosa. A tulajdonosok nagy számát mutatja, hogy terület tulajdoni lapja 78 oldalas az átlagos 3-6 oldalhoz képest.
Lakosok egy csoportja Facebook-oldalt hozott létre, és beadvánnyal fordult a térség képviselőjéhez, Vitályos Eszterhez, megoldást remélve a problémára.
Az Átlátszó teljes cikke ITT olvasható el.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: Wikipedia)