2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Egyre több orvhalászra lehet számít az ünnepek közeledtével – videóval

Egyre több orvhalászra lehet számít az ünnepek közeledtével – videóval

A Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetségének (KTVHESZ) halőri szolgálata felfedezett és felszedett egy varsát a Tiszából.

Ahogy közelednek az ünnepek, egyre növekszik az esélye annak, hogy nagyobb számban megjelennek az orvhalászok a vizek partján.   

Ilyenkor már elkezdenek vermelni a halak, és decemberben a kereslet is megnövekszik a halhús iránt az illegális piacokon.

„Közelednek az ünnepek” – ezzel címmel adott ki rövid közleményt a KTVHESZ. 

Mint írták, a halőri szolgálata a Tisza-folyó Tiszaburai szakaszából eltávolított el egy darab varsát.

Az illegális halászati eszköz felemeléséről videót is készítettek. Abban látható és el is hangzik, hogy a varsában szerencsére nem volt hal. Az eszközt mintegy háromméteresre becsülték. 

A hatályos törvények alapján jogosulatlanul halászat vétségnek számít, amiért két évig terjedő szabadságvesztés szabható ki, de olyanra még nem volt példa Magyarországon, hogy valakit ténylegesen letöltendő börtönbüntetésre ítéltek volna. 

Még az is nagy szónak számít, ha sikerül a halgazdálkodónak „behajtani” a halgazdálkodási értékben kifejezett kárt. Két éve precedens értékű ítélet született a bíróságon, és több millió forint megfizetésére köteleztek elítélt orvhalászokat. Részletek ITT

2022 januárban egyébként szigorodott az állatvédelmi törvény, és az új szabályok szerint, aki több gerinces állatot (vagyis akár halakat) méreg alkalmazásával vagy az állat elpusztítására alkalmas csalétek kihelyezésével indokolatlanul elpusztít, egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztésre számíthat.

Ezzel kapcsolatban a Pecaverzummal az Agrárminisztérium korábban azt közölte, hogy hogy minden olyan módosított rendelkezés, amely az állatokra általában vagy a gerinces állatokra vonatkozik, természetesen a halak kapcsán is releváns, így az állatkínzásra vonatkozó szigorítások is. 

A szaktárca hangsúlyozta, az orvhalászat eddig két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető bűncselekmény volt. Azonban az új állatkínzásra vonatkozó szabályok szerint, aki több gerinces állatot (vagyis akár halakat) méreg alkalmazásával vagy az állat elpusztítására alkalmas csalétek kihelyezésével indokolatlanul elpusztít, a büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés lehet.

Az már persze más kérdés, hogy ebbe a fogalomkörbe majd mi tartozik bele és mi nem, és, hogy lesz-e olyan bíróság, amely alkalmazni fogja ezt a büntetési tételt. Részletek ITT.

Jogosulatlan halászattal, horgászattal, továbbá az állami halőri szolgálat feladatvégzését érintő bejelentéseket az [email protected] címen lehet megtenni.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitóképünk illusztráció, forrása: KTVHESZ)