2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Elkészült a szakvélemény a meghökkentő színű busáról

Elkészült a szakvélemény a meghökkentő színű busáról

Kiderült, hogy mitől néz ki így a hal. 

Mint arról már beszámoltunk, Boros Gyula rövid idő leforgása alatt három figyelemreméltó halat is kifogott a Ráckevei-Soroksári Dunából (RSD) Dömsödnél. 

A sort azzal kezdte március 9-én, hogy egy különleges, szakértők által részlegesen xantorisztikusnak nevezett pontyot emelt ki a vízből, majd május 16-án – áttörve az üvegplafont – 30 kilót meghaladó pontyot terelt szákba, amire közel öt éve nem volt példa az RSD-n.

Aztán július 2-án mintha egy meseországba csöppent volna: olyan, sárgás-fekete színű busa köszönt be hozzá, amely inkább hasonlított egy koi pontyra

A halról készült fényképeket a horgász elküldte a Magyar Haltani Társaságnak (MHTT). 

„Arra lennék kíváncsi, hogy ez a koi-busának látszó hal rendszertanilag hova sorolható be, hogy valójában milyen hal is ez? Nekem a hal fejformája is kissé másnak tűnik, de lehet, hogy ez csak a színek miatt volt számomra az átlagostól eltérő” – érdeklődött Boros Gyula. 

Az MHTT szerint a testforma, az apró pikkelyek, az alul lévő szem, a viszonylag nagy, felső állású száj és a hasúszókat elérő mellúszók alapján megállapítható, hogy a hal pettyes busa (Hypophthalmichthys nobilis). 

„Ennél a fajnál már több helyen és több alkalommal is előkerültek olyan példányok, amelyeken a sárga xantofill, a fekete melanin és a vörös eritrofill pigmentek helyenként fokozott mennyiségben képződtek. Az ilyen elszíneződéseket genetikai eltérések, hibák okozzák” – állapította meg az MHTT.

Mint ismeretes, a halakban normál esetben négy festékanyag tud szintetizálódni: a fekete melanin, a gyöngyházfényű guanin, a narancsszínű xantofill és a vörös színű eritrofill.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Boros Gyula/Pecaverzum)