Miután a Balaton átlag vízállása múlt pénteken elérte a 120 centiméteres szabályozási szintet, majd az elmúlt napokban meg is haladta azt, egyes déli parti települések védelme érdekében szükségessé vált a többlet vízkészlet óvatos leeresztése. A hidrometeorológiai előrejelzésekre alapozva június 13-án, kedden 8 órakor kezdődött meg vízeresztés, melynek időtartamát és intenzitását az időközben érkező csapadékmennyiség határozza meg.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) közleményében azt írta, hogy június 9-én a Balaton átlag vízállása elérte a 120 centiméteres szabályozási szintet, és az elmúlt napokban meg is haladta azt.
Mivel a Kaposon levonuló árhullám jelenleg a Sió középső szakaszánál tart, a hatályos vízjogi üzemeltetési engedélyben rögzítettek szerint szükségessé vált a többlet vízkészlet óvatos leeresztése.
A hidrometeorológiai előrejelzések és a vízgyűjtőn kialakult vízszintek figyelembevételével, az OVF döntése alapján június 13-án, kedden 8 órakor megkezdődött a vízeresztés a Balatonból.
A következő napokban a vízgyűjtőkről érkező – tehát az elmúlt időszakban lehullott csapadékból származó -– vízmennyiség következtében várhatóan még tovább emelkedik a Balaton vízszintje.
A tó vízállását általánosságban csökkenti a meleg idő hatására kialakuló párolgás, emiatt május hónapokban jellemzően már néhány centimétert apadni szokott a vízszint.
Az idei évben ugyanakkor – az átlagosnál hűvösebb és csapadékosabb időjárás miatt – májusban nehogy csökkent volna, hanem 6 centimétert növekedett az átlagvízállás, majd június első két hetében tovább emelkedett mintegy 4 centiméterrel.
Következésképpen az idei nyári idényt nem pusztán minimum 17 centiméterrel magasabb vízállással kezdjük meg, de az ilyenkor jellemző apadás is több mint egy hónappal később indulhat meg.
A rendszeres mérések kezdete, vagyis 1921 óta csupán 10 alkalommal fordult elő, hogy június elején a jelenlegivel megegyező vagy magasabb átlagvízállás alakult ki a Balatonon. Tehát igen ritka, hogy a tó vízszintje ebben az időszakban elérje a 120 centimétert, ennek a bekövetkezési valószínűsége mindössze tíz százalék.
A mostani kedvező helyzet köszönhető annak, hogy a hónap első hetében – az utóbbi évektől eltérően – a vízgyűjtőre az e havi csapadékátlag 58 százaléka hullott le.
A Balaton déli partján számos település parti sávja és csapadékvíz-elvezető rendszere érzékeny a magas vízállásra. Emellett egy tartós észak-északnyugati szél erős hullámzást idézhet elő, ami komoly elöntéseket okozhat ezeken a mélyebben fekvő déli területeken.
Mindezeket figyelembe véve vált szükségessé a vízszint csökkentése, amit időben meg kell kezdeni ahhoz, hogy az esetleg érkező szélsőségesen nagy csapadék ne okozzon kiöntést. Erre azért is szükség van, mert a Sió kapacitása korlátozott, nagyobb mennyiségű vizet csak hosszabb idő alatt lehet leereszteni a csatorna és a part menti területek károsodása nélkül.
A most megkezdett vízeresztés a folyamatban lévő „Balaton levezető rendszerének korszerűsítése” elnevezésű KEHOP-projekt kiviteli munkálatait kismértékben hátráltathatja majd, de a vállalkozói szerződés tartalmazza a vízeresztés lehetőségét – zárta tájékoztatóját az OVF.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: pixabay.com)