2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Énekeld el a népdalt, és megtudod, milyen halat fogtál!

Énekeld el a népdalt, és megtudod, milyen halat fogtál!

Védett, különleges hal a német bucó és a magyar bucó, csakhogy a megkülönböztetésük nem tartozik a legegyszerűbb feladatok közé. Ebben segít egy frappáns ötlettel a horgászoknak a Magyar Haltani Társaság (MHTT).

„Ezt a bucót 2024. február 22-én Dunakeszinél fogtam a Dunából. Nem tudom biztosan eldönteni, hogy melyik bucófaj. Ehhez kérem a segítségüket!” – küldte be az MHTT "Mit fogtam?" rovatába a halról készített képet egy pecás, akinek a visszaengedést illetően nem kellett sokat gondolkodnia, hiszen mindkét bucó fokozottan védett, természetvédelmi értékük 100 ezer forint. 

A MHTT szerint egy egyszerű módszerrel megállapítható, hogy milyen bucót fogtunk.

„Ha megjegyzi, hogy a magyar bucó hátúszójában legalább 13 úszósugár van (mint fodor a dalbeli kislány szoknyáján), ezzel szemben a német bucóéban 10-nél kevesebb, akkor legközelebb már valószínűleg nem kell segítséget kérnie” – írta az MHTT, hozzátéve, hogy a fotón éppen ez nem látható, de így is meg lehet állapítani, milyen hal akadt horogra.

Méghozzá úgy, hogy a faroknyél vastagságát kell figyelembe venni. „Ez itt vaskosabb, mint a német bucóké, tehát a faj magyar bucó (Zingel zingel)” – vonták le a következtetést.

Magyarországon jelenleg 26 védett és 11 fokozottan védett halfajt tartanak nyilván, illetve további három halfaj tartozik a nem fogható kategóriába. Ez összesen negyven olyan halfaj, amelyeket nem lehet megtartani horgászzsákmányként. Az őshonos, de nem fogható halfajokat bemutató cikkünk ITT ÉRHETŐ EL.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)