A Maconkai-víztározó bővelkedik a különleges halakban. Áprilisban egy horgásznak feltűnt, hogy a kifogott hal se nem igazi kárásznak, se nem igazi pontynak nem felel meg ránézésre, és jól gondolta.
„Az alábbi halat a Maconkai-víztározó előtározójából, április 13-án fogtam csontival. Azt gondoljuk, hogy kárász-ponty hibrid, de szeretnénk véleményüket kérni a hal pontos meghatározásában” – írta az S. Ö. monogramú pecás a Magyar Haltani Társaság (MHTT) „Mit fogtam?” rovatának.
A szakértők a válaszukban kiemelték, hogy a hal alakja, a viszonylag rövid fej, a kontúrozatlan pikkelyek, valamint a szürke úszók mind az ezüstkárász jellemzői.
„Viszont az oldalvonalon számolható 34 pikkely, valamint a száj szélén található apró bajuszka alapján a sejtésük helyes volt, a hal nagy valószínűséggel egy ikrás ezüstkárásztól és egy tejes pontytól származó ezüstkárász-ponty hibrid (Carassius gibelio x Cyprinus carpio)” – írta az MHTT.
Az „ezért nagyon kártékony az ezüstkárász” című, az Idegenhonos Inváziós Fajok Tudásbázisából merített korábbi írásunkban kifejtettük, hogy az ezüstkárászra jellemző az ivari parazitizmus.
A korán ívó ezüstkárász nőstények összeívnak más fajok hímjeivel. Ezek a hímek kisebb intenzitással vesznek részt a saját fajuk utódnemzésében.
Az egyes klónvonalak ívási idejében különbségek lehetnek, így több, különböző időszakban ívó faj esetében is jelentkezhet a hatás.
Az ivari parazitizmus veszélye fokozott abban az esetben, ha az ezüstkárász állománya az adott élőhelyen kiemelkedően megnő.
Az ezüstkárász jelenleg tapasztalható természetvédelmi károkozása a széles kárász erőteljes megritkulásában mutatkozik, mivel annak versenytársa.
Az ezüstkárász diploid állományai összeívhatnak a széles kárásszal, így hibrid egyedek, szélsőséges esetben hibrid populációk jöhetnek létre.
Hazánkban – ahogyan korábban írtuk – az Aranyponty Zrt. foglalkozik a pontykárászok szaporításával (amelyek természetesen nem ugyanazok, mint a ponty-ezüstkárászok).
A hibridek feje a pontyra, míg a testük és kerek szélű pikkelyeik az aranykárászra hasonlítanak.
Míg a hatvanas években megszokott hibrid volt ez a hal, később egyre kevesebbszer lehetett vele találkozni.
Ennek oka az volt, hogy behozták az ezüstkárászt, amely teret nyert a tógazdaságokban és a hazai vizekben, és kiszorította az aranykárászt.
2021-ben a tokaji Kovács-tóból előkerült egy 9 kilós, a Hajdúböszörményhez közeli Pródi-halastóból pedig egy 5 kilós pontykárász-hibrid.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: MHTT)