Cibakházán tartott rendkívüli ellenőrzést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálata (ÁHSZ) október 25-én, pénteken – erről a Cibakházi Vegyesüzemi Horgász Egyesület (CVHE) számolt be honlapján.
A halőrök mindenekelőtt ellenőrizték a folyamatban lévő törpeharcsa-gyérítő szelektív ökológiai halászatot. A halászati tevékenységet és az engedélyeket rendben találták, szabálytalanságot nem tapasztaltak.
A Cibakházi Holt-Tiszán 46 fő horgászt vontak intézkedés alá, három esetben észleltek jogsértést. Az ellenőrzés partról és csónakból történt.
A víz átvizsgálása során négy hordót, hét mosógépdobot, hét haltároló szákot és egy varsát is találtak. A haltárolókban lévő halakat visszaengedték, az eszközöket visszatartották.
A CVHE tájékoztatása szerint utóbbi intézkedésen többen felháborodtak, és feltették a kérdést, hogy az állami halőrök milyen jogon szedték fel, és vitték magukkal a mosógépdobot.
Mint írták, a horgászatot a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény és a halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM-rendelet szabályozza.
A magyarázatot utóbbi adja meg a végrehajtási rendelet 28. § (23) bekezdése értelmében, amely így szól: „A horgászati tevékenységet folytató személy egyidejűleg legfeljebb a területi jegy szerint 2 napi darabszám- és mennyiségi korlátozásnak megfelelő mennyiségű, a (14) bekezdésben foglaltaknak megfelelően élve tartott vagy a (16) bekezdés szerint elpusztított halat kizárólag a horgászatához használt vízi járművön vagy horgászhelyén és legfeljebb 48 órán át tárolhat addig, amíg maga is a helyszínen tartózkodik. Egy horgászhelyen több horgász esetén minden horgász saját zsákmányát a többi horgász zsákmányától csak elkülönítetten tárolhatja. Ha a horgász a horgászhelyét vagy a vízpartot elhagyja, köteles a saját zsákmányát magával vinni.”
Az idézett jogszabály lényege tehát az, hogy a horgászat befejezésével, a vízpart elhagyásakor mindenki köteles magával vinni a zsákmányát is, amibe a csalihal is beletartozik. A csalihal lekötése, későbbi célra történő, ilyen módon való tárolása tehát jogsértés.
A mosógépdobot azért vitték magukkal a halőrök, mert abban volt a csalihal, vagyis a mosógépdob ebben az esetben a jogsértés eszköze.
A jogsértő tevékenység elkövetéséhez használt eszközt a Hhtv. 62. § (2) bekezdése értelmében a halőrök kötelesek visszatartani.
„A horgászat szabályokhoz kötött tevékenység. A minisztérium rendeletét ugyan lehet bírálni, de be kell tartani” – fogalmazott közleményében a CVHE.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitóképünk illusztráció, forrása: Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság)