2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Felülről süllő, hátulról balin, mi az?

Felülről süllő, hátulról balin, mi az?

A természet csodákra képes, sokszor nehéz helyzetbe hozva ezzel a hazai horgászokat. Hiszen előfordulnak olyan halkülönlegességek, amelyek felismerése még a tapasztalt sporttársakat is zavarba hozhatja.

Kikerekedtek a szemei annak a horgásznak, aki egy egészen elképesztő külsejű ragadozóhalat akasztott, amely a fogas- és kősüllőre, sügérre is jellemző harántcsíkokkal rendelkezik a teste első felén, miközben szemlátomást egy balinról van szó.

Szeretném megmutatni ezt a balinnak látszó, de egyedi fekete csíkokkal tarkított halat, melyet még 2021 októberében fogtam Szegeden az élő Tiszából” – fogalmazott a levélíró a Magyar Haltani Társaság (MHTT) „Mit fogtam?" rovatának címzett üzenetében.

De a halnak egy másik különlegességére is felhívta a figyelmet a tiszai horgász. „A farokúszó fekete kontúrvonala is érdekes számomra. Mitől lehetnek ezek az elváltozások?” – érdeklődött az olvasó.

„A balin (Leuciscus aspius) sötét harántsávjaiért és a farokúszó kontúrjáért egy anyagcseretermék, a barnásfekete melanin felelős, amely a bőr pigmentsejtjeiben halmozódik fel. Hogy hol és mikor jelenik meg nagy mennyiségben ez a pigment, annak genetikai, hormonális és környezeti okai is lehetnek. A jelen esetben genetikai hibáról, mutációról lehet szó” – írta válaszában az MHTT.

Mint ismeretes, a halakban normál esetben négy festékanyag tud szintetizálódni: a fekete melanin, a gyöngyházfényű guanin, a narancsszínű xantofill és a vörös színű eritrofill.

„Tigrisbalin. Ritka, ám veszélyes. Rosszul fogod, lerágja a kezed” – ez komment kapta a legtöbb lájkot az MHTT Facebook-oldalán. 

A ragadozó halakat nyilván akkor még nehezebb felismerni, ha nem is látjuk őket, csak azt, hogyan rágcsálták meg csalinkat. Harapásbeazonosító cikkünk ITT.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)