2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Mi ez a három harapás a csalihalamon?

Mi ez a három harapás a csalihalamon?

Izgalmas feladvány, amikor a kihúzott csalihalon egy ragadozóhal fognyomait találjuk, ilyenkor jön az össznépi tippjáték, hogy ki lehetett a tettes. Csuka, süllő, sügér, harcsa, netán – vetik közbe ilyenkor a humoros horgásztársak – balin rabolt rá a csalira?

Ez történt még augusztus végén egy magyar horgásszal is, aki egy egyesületi tavon harcsázott. Kapást nem észlelt, de kihúzáskor, amikor a még élő csalihalat leszedte a horogról, nem hitt a szemének.

„Egy három harapásból (?) álló sérülést láttam szegény jószágon. Mi okozhatta ezt?” – tette fel a kérdést a harcsázó sporttárs, aki a célhalon kívül két ragadozót gyanúsított meg csalihala megtámadásával.

„Voltak tippek csukára, ami elméletileg nincsen a tóban, illetve nagyobb méretű süllőre is” – szóltak a feltételezések, de hogy kiderüljön az igazság, a horgász beküldte a csalihalról készült fotót a Magyar Haltani Társaság (MHTT) „Mit fogtam?” rovatába.

Bár a kérdés most inkább úgy hangozhatna, hogy „mit nem fogtam?”, a rablóhal ugyanis nem akadt horogra.

„Ha süllő vagy csuka harapott volna rá a karikakeszegre (Blicca bjoerkna), akkor mélyebb sebeket látnánk, mert nagyobb fogaik vannak” – írta válaszában az MHTT, majd rátért arra, hogy ki lehetett a támadó.

„Ezeket a felszíni sérüléseket egy harcsa (Silurus glanis) kefefogazata okozhatta. A horgot megérezve köphette ki zsákmányát a ragadozó” – tett pontot a vita végére az MHTT.

Ez egyben azt is jelenti, hogy a horgásznak igenis érdemes nyáron harcsáznia az egyesületi tavon, és jó választás volt csalihalnak a karikakeszeg. De a bevágás időzítésén vagy talán a bot és a szerelék érzékenységén, esetleg a horog méretén érdemes változtatni.

Szintén egy rablóhalhoz kapcsolódó tavalyi eset, amikor egy horgász a saját kerti tavába telepítette a méreten aluli balint, a hal felismerésében ugyancsak az MHTT segített a sporttársnak. Részletek ITT.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)