A Tisza 2023. évi hossz-szelvény vizsgálatának őszi, november 8-án végzett mintavétele során a folyó duzzasztott, tiszafüredi szakaszán egy fiatal német bucót (Zingel streber) sikerült fognia Sallai Márton és Halasi-Kovács Béla halkutatóknak.
A Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapján megjelentek szerint a 65 millimiéter standard testhosszú péládny észlelése azért különösen figyelemre méltó, mert a kiskörei duzzasztás megkezdése óta a folyónak se a Tisza-tavi, se a fölötte Tiszalökig terjedő szakaszáról nem volt hiteles adata a fajnak.
A kiskörei duzzasztás hatásának felmérését célzó kutatás mintavételi eszköze az elektromos kece, ami lehetővé teszi a folyó mély, mediális területeinek kvantitatív felmérését.
A két éve folyó kutatás több új, értékes adatot nyújtott a vizsgált szakasz halairól, közösségszerkezetéről, ami a kutatók szerint igazolja az elektromos kece hasznosságát a mélyebb folyóink haltani vizsgálata során.
A német bucó fokozottan védett halfaj, természetvédelmi értéke százezer forint.
Az áramló vízhez erősen ragaszkodó bennszülött halunk, a magyar bucónál magasabb az oxigénigénye. Jellemzően a paduc- és márnazóna hala, de ritkán a dévérzónába is letéved.
Ívása többnyire április-május hónapokban, a folyóvizek sodrottabb részein, a kavicsos-sóderes aljzaton történik. A hímek nászidőszakban olajzöld színt öltenek magukra. Testhossza ritkán éri el a húsz centimétert.
A magyarországi halfauna több mint 90 fajból áll, ezek közül 37 áll természetvédelmi oltalom alatt. Itt két kategóriát különböztetünk meg: védett és fokozottan védett. Van továbbá három faj (a kecsege, a vágódurbincs és a széles kárász), amelyek ugyan nem védettek, de nem is foghatók, a horogra került példányokat minden esetben vissza kell helyezni a vízbe. A Magyarországon őshonos, de nem fogható 40 halfajt bemutató cikkünk fotókkal elérhető ITT .
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)