2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Folyamatosan jelentik be az áremeléseket a horgászszövetségek

Folyamatosan jelentik be az áremeléseket a horgászszövetségek

A Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KHESZ) és a Tolna Megyei Horgászegyesületek Szövetsége (Tohosz) is bejelentette a 2023-as évre vonatkozó áremelését. 

A KHESZ vezetősége november hónapban tartotta ülését. A vezetőség eseti bizottságot hozott létre, amely testületet a területi jegyek forgalmának, típusainak, árainak, továbbá a KHESZ helyi horgászrendjének felülvizsgálatával bízott meg – olvasható a szövetség weblapján.  

A vezetőség novemberi értekezletének napirendjei között kiemelt téma volt a 2022. évi pénzügyi, gazdálkodási adatok és statisztikák elemzése mellett az eseti bizottság munkája alapján a KHESZ által kiadott területi jegyek típusainak áttekintése, a 2023. évi árak meghatározása, továbbá a helyi horgászrendi kérdések.

Az eseti bizottság részletes elemzéseket készített, majd átvizsgálta a 2022 és az azt megelőző években kiadott jegytípusokat, azok értékesített darabszámait, forgalmukat, végezetül a területi jegy struktúrával kapcsolatban megállapította, hogy a különböző típusú térségi területi jegyek lefedettsége megfelelő, ugyanakkor észrevételezte, hogy az úgynevezett. „Egységes Körösök” típusú területi jegy forgalma az évek során csökkent, kiadott darabszáma viszonylag alacsony, így kivezetését javasolta. A helyi horgászrendben fő szempont volt a lehetőség szerinti rövidítés, a kvóták racionalizálása és pontosítások elvégzése.

A korábbi években bevett gyakorlat volt a KHESZ által kiadott területi jegyek árainak kétévenkénti emelése, ezt a gyakorlati szálat most kénytelenek megszakítani – derül ki a tájékoztatóból. 

Mint írják, a halgazdálkodásra, benne a haltermelésre ható áremelkedések a 2022. évi gazdálkodást és a 2023. évi árképzést nagyban befolyásolták. A halgazdálkodási ágazatban 75 százalékos takarmánydrágulás volt tapasztalható, mely a haltermelés költségein belül több mint 45 százalékot tesz ki.

A haltermelés költségeit növelte továbbá az aszály, a magasabb üzemanyagárak és az élőmunka költségeinek fokozatos növekedése is. A környező alföldi körtöltéses halastavakon vízellátási probléma nem adódott, a csapadékszegény időjárás miatt azonban további többletköltséget jelentett a halastavak gyakori vízpótlására fordított üzemanyag.

Búza terményár alakulás: 2020. szeptember – 53.102 forint/tonna; 2021. szeptember – 76.799 forint/tonna; 2022. szeptember – 133.850 forint/tonna; 2021/2022. év eltérés +74 százalék.

Kukorica terményár alakulás: 2020. szeptember – 45.668 forint/tonna; 2021. szeptember – 72.818 forint/tonna; 2022. szeptember – 129.986 forint/tonna; 2021/2022. év eltérés +78 százalék. 

A haltelepítésekben a legnagyobb arányt képviselő hároméves, azaz a horgászfogásokban elvihető méretkategóriát képviselő ponty beszerzési ára 2021. január és 2022. szeptember között meghaladta a 80 százalékos emelkedést, jövő tavasszal a betárolt halkészletek teleltetése miatt várhatóan elérheti az 1700 forint/kilogrammos egységárat. A fiatalabb ponty korosztályok ára további 10-20 százalékkal magasabban alakult. Emelkedett továbbá a beszerzési lehetőségek függvényében a telepítésekben szintén nagyobb arányban jelen lévő keszegfélék ára is, ami elérte az 1200 forint/kilogrammot, a ragadozó halfajok ára 3200-5200 forint/kilogramm között mozgott.

Élőponty bruttó beszerzési árának alakulása: 2021. január – 835 forint/kilogramm; 2021. szeptember – forint/kilogramm; 2022. január – forint/kilogramm; 2022. március – 1200 forint/kilogramm; 2022. augusztus – 1400 forint/kilogramm; 2022. szeptember – 1523 forint/kilogramm; 2021/2022. szeptember eltérés +70,55 százalék; 2021. január/2022. szeptember eltérés +82,40 százalék.

„A szövetség vezetői számára továbbra is elsődleges cél a területi jegyek áraiból befolyt bevételek legoptimálisabb felhasználása, ennek legalább 55 százalékából a kezelésünkben lévő vizekbe minél nagyobb arányú halkihelyezés végrehajtása. Az elmúlt időszakban évről-évre törekedtünk a korábbi év telepítési számait hozni, emelni” – fogalmaztak a közleményben.  

Hangsúlyozták, hogy ez a tendencia 2022-ben főként a halárak, továbbá a működésre ható költségek növekedése miatt az elmúlt tíz év után megszakadt. Előzők miatt az idei évi halasításokat a 2021-es kimagasló évhez viszonyítottan csak 65-70 százalékban sikerült megoldani. 

Emelkedtek továbbá a vízkezelői tevékenység másik fő pillérét adó halszállítással és halőrzéssel, továbbá a vízpartok karbantartásával kapcsolatos költségek főként az ezekhez szükséges üzemanyag és az eszközök áremelkedése miatt – emelték ki. 

„A fentiek alapján a vezetőség nem volt könnyű helyzetben az árak meghatározásakor. Tovább nehezítette a döntést az egységes állami horgászokmány árának jelentős emelkedése. A KHESZ által 2023. évre kiadott területi jegyek áremeléséből és tervezett forgalmából kalkulált többletbevétel, a tervek teljesülésével is kizárólag a 2022. évi haltelepítési mennyiségek beszerzésére és kihelyezésére ad majd lehetőséget” – közölték. 

Az áremelés alacsonyabb százalékban érintette az általános és összevont típusú éves jegyeket (+14 százalék), még nagyobb arányban (+26 százalék) a különböző térségi típusú területi jegyeket. 

Alapelvként azt fektették le, hogy egy éves felnőtt területi jegy 20.000 forintos áron induljon. Kivételt képez ez alól az időszakosnak minősített vízállása miatt a Dél-békési csatornákra kiadott területi jegy. 

26 százalékot meghaladó mértékben növekedtek a kedvezményes kategóriájú területi jegyek árai, amelyeknél a felnőtt területi jegyek árainak 55-60 százalékát vették alapul. Szintén nagyobb arányban növekedtek a 24-48-72 órás és hetijegyek árai is.

Az előzőkben levezetett okok miatt került sor a KHESZ Helyi Horgászrendjének, főként a benne foglalt halelvitelt szabályozó kvóták felülvizsgálatára. A jelenleg érvényben lévő, egy felnőtt területi jegyre vonatkoztatott 100 kilogrammos (éves) kvóta kimerítése, azaz példaként 100 kiló ponty kifogásának pénzben kifejezett értéke a rendszert már rövidtávon is fenntarthatatlanná teszi. 

Ennél a pontnál felmerült a drasztikus változtatás és a piaci áremelkedésekkel arányos árképzés, amelyet a terhek növekedése miatt nem szerettek volna. Döntésük alapján ezért mérsékelten, de csökkentették mind az éves, mind az egy napra vonatkozó kifogható-elvihető halkvóták a következők szerint. (Lásd: összefoglaló képtáblázat lentebb.)

A KHESZ által kiadott legmagasabb árú általános felnőtt éves területi jegye 45.000 forint lesz 2023-ban, ami az alapköltségeket, azaz egy átlagos 3.000 forintos egyesületi tagdíjat, az 5500 forintos állami horgászjegyet, az 5.000 forintos Egységes Szövetségi Hozzájárulást (ESZH) is figyelembe véve összesen 59.000 forint, ami havi 4.917 forintos költséget jelent a kiváltójának. 

„A havi költség halban kifejezett értéke így 3,22 kilogramm háromnyaras ponty piaci (halastavi) értékének felel meg, ami egy napi kvótából könnyűszerrel kifogható, különösen a pontytelepítések idején” – hozták fel példaként. 

Összefoglaló képtáblázatunkban, segítve a jövő évi tervezhetőséget, részletesen vázoljuk a horgászat összesített személyi költségeinek 2023-as árait éves, havi és napi lebontásban is.

„Örömünkre szolgált és sikernek tudjuk be, hogy az országos áltaghoz képest a KHESZ évről évre a területi jegyek bevételéből az országos átlagnál lényegesen magasabb arányból hajtott végre haltelepítéseket. Köszönjük a horgászok bizalmát és támogatását, továbbá megértését a jövő évre vonatkozóan. A megállapított területi jegyárak a 2022. évi halasítások irányszámait alkalmazva 2023-ban is megfelelő telepítések végrehajtására adnak lehetőséget. Bízunk abban, hogy a jegyárak emelkedésével a kiváltási kedv nem csökken, a halfogási lehetőségek a kvóták szigorításával nem romlanak és továbbra is népszerű marad a horgászat a Körösök vízrendszerében” – zárták a kommünikét. 

Íme a 2023-as árlista:

Tolna megyében is bejelentették a horgászjegy-áremelést. 

– Az egyesületi tagdíj minimális mértéket január elsejétől, a jogszabály alapján az egyesületi tagságra kötelezettek esetében általánosan változatlan kettőezer forintos összegben határozták meg – nyilatkozta a Szakács Szabolcs,  a Tohosz ügyvezetője a teol.hu-nak

A választmány a Mohosz haszonbérletébe tartozó vizek esetében kötelező érvénnyel, a többi horgászkezelésű vízterületnél ajánlásként kereteket határozott meg az adott díjak halgazdálkodói jogkörben történő emelésére. Ez a felnőtteknél alapesetben maximum harminc százalékot, a gyermekeknél húsz százalékot jelent.

Éves általános országos területi jegy ára 2023-ban:

- A teljes árú felnőtt jegy: kilencvennyolcezer forint

- a kedvezményezett: hetvenkétezer forint

- a gyermek: háromezer forint

Éves általános, összevont dunai területi jegy ára 2023-ban:

- A teljes árú felnőtt jegy: hatvannégyezer forint

- a kedvezményezett: negyvennyolcezer forint

– A konkrét jövő évi területi jegyárakról a Tohosz Intéző Bizottsága döntött. Átlagosan húsz százalékos áremelés történik 2023-ra vonatkozóan. Új jegytípusként egy, a Sió-csatorna nulla és ötvennyolc folyókilométer és a Keselyűsi Holt-Sió vonatkozásában összevont területi jegy is lesz, ami felnőtt és kedvezményezett féléves és éves  területi jegyek megvásárlására ad majd lehetőséget – tájékoztatott Szakács Szabolcs.

A Tohosz által hasznosított halgazdálkodási vízterületeken a jövő évi horgász- és halászrendben kisebb módosítások is történtek. Elsősorban egyes rendelkezések pontosítása, egyértelműsítése. A pontos területi jegyárak és a horgász- és halászrendek elérhetők a tohosz.hu-n.

Megjelent a 2023-as Országos Horgászrend. Olvasd el ERRE!

Drasztikus horgászjegy-áremelés lesz jövőre. Részletek ITT és ITT.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: pixabay.com)