2024. április 28. vasárnap | Valéria
Aktuális

Halhiány alakult ki Magyarországon

Halhiány alakult ki Magyarországon

A koronavírus-járvány hatására halhiány alakult ki Magyarországon – erről a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) alelnöke beszélt. Az egyesületek nehezen vagy egyáltalán nem jutnak hozzá a szükséges mennyiséghez, így elmaradhatnak nyári telepítések. Puskás Norbert azt is elmondta, évente 4000-5000 tonna halat visznek haza a magyar pecások.

„15-20 évvel ezelőtt a horgászok túlnyomó többsége haza is vitte a kifogott zsákmányt. Mára ez változott, de még így is 4000-5000 tonna, horgászatból származó hal kerül a horgászcsaládok asztalára, ami jelentős mennyiségű haltelepítések nélkül nem lenne lehetséges” – nyilatkozta a Mohosz alelnöke az agroinform.hu-nak.  

Puskás Norbert rámutatott, 2020-ban a koronavírus-járvány miatt jelentős többlet alakult ki a haltermelői piacon, mert leálltak az exportok. „A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal) és a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) az Agrárminisztérium 800 millió forintos támogatásának segítségével az exportpiacok leállása miatt tavaly tavasszal felgyülemlett, 1100 tonna pontykészletet megvásárolta. Ez mind a hazai horgászvizekbe került horgászati célra. Ez is szerepet játszott a horgászok számának ugrásszerű növekedésében, hiszen tavaly olyan vizekbe is került hal, ahol egyébként kevesebb szokott. A központi támogatású, soha nem látott mértékű halasítási program kiváló ütemérzékkel sok ember munkahelyét mentette meg, és jóval több embernek élményt, feltöltődést adott” – emlékeztetett. 

A horgászatból származó hal mennyisége véges, a haltermelés pedig nehezen tud alkalmazkodni az évente csak egy bizonyos időszakban jelentkező igényekhez, a folyamatos termeléshez folyamatos fogyasztási igényre is szükség lenne, tette hozzá az alelnök. 

„Jelen pillanatban egyébként éppen halhiány van, a horgászati ágazatban is. A vízhasznosító horgászegyesületek alig tudnak hozzájutni telepítendő nyári halhoz. Ennek okai többek között, hogy sok haltermelő a tavalyi évben tapasztalt bizonytalanság miatt nem termelt annyit, nem kockáztat, de védett madarunk, a kormorán pusztítása is óriási a gazdaságokban, az exportpiacok igénye is jelentősen emelkedett, a halászati ágazat jövedelmezősége szerény, és jelentős az élőmunkaerő igénye, ezért egyre kevesebben fognak bele ebbe a csodálatos szakmába” – mutatott rá Puskás.

Az alelnök reményét fejezte ki, hogy jövő tavaszra rendeződik a helyzet, és szorosabb együttműködés alakulhat ki a Mohosz és a Mahal között, hogy „biztosított legyen a horgászvizek halellátása”. A teljes interjú IDE kattintva olvasható el. 

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!