
N. Cs. egy Csongrád-Csanád vármegyei csatornában fogott egy kifejezetten díszes, színes, 4-5 centiméter körüli halat, de nem tudta beazonosítani.
A horgász nagyon meglepődött, mert több mint harminc év alatt nem látott még ilyet.
„Még csak hasonló fogásról sem hallottam a környéken. Elengedett akváriumi példány lehet?” – tette fel a kérdést a Magyar Haltani Társaság (MHTT) Mit fogtam? rovatában.
„Az oldalról lapított, magas, színpompás test, az erősen ívelt hát- és hasvonal, valamint a faroknyélen látható fémes csillogású kékes sáv alapján a hal egy nászruhás, védett szivárványos ökle (Rhodeus amarus)” – állapították meg a beküldött fénykép alapján a szakértők.
Megjegyezték, hogy apró termete miatt ritkán akad horogra.
A mi vizeinkben még viszonylag gyakori, de Európa-szerte ritka és sebezhető fajnak számít, ami indokolttá teszi a védelmét.
Az ötezer forint természetvédelmi értékű szivárványos ökle Magyarországon minden olyan víztérben megtalálható, ahol a szaporodásához szükséges nagyobb kagylók is jelen vannak.
Az ívási időszaka hosszú, április elejétől egészen augusztus végéig is eltarthat. A nőstények ikráikat főleg a tavi-, festő- és folyamkagylók kopoltyúréseibe rakják tojócsövükön keresztül. A kagylókat csak jól úszó ivadékként hagyják el a fiatal öklék. Kistermetű, testhossza ritkán haladja meg a 8 centimétert.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)