A Baranyai vármegyei Mecseknádasdi Horgásztó megosztott egy fotó, amelyen egy széttrancsírozott ponty látható.
Azt írták, hogy a hideg beálltával, a horgászati tevékenység csökkenésével újra megjelentek a vidrák, amelyeknek a műve a félbeharapott hal.
Korábban csak kárászpikkelyeket találtak a parton, viszont december 27-én, pénteken reggel egy hat kilogramm körüli pontytetem látványa fogadta az arra sétálókat.
A posztot egy Wass Albert-idézettel zárták: „Most tanultam meg, hogy nem arra kérem Istent, hogy teljesítse azt, amit én elterveztem, hanem hogy segítsen megérteni, mi az értelme annak, amit ő tesz velem.”
A vidra (Lutra lutra) fokozottan védett állat, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) oldalán azt írják, részben vízi életmódhoz alkalmazkodott ragadozó kisemlős.
A leghosszabb testű európai menyétféle (Mustelidae). A kifejlett példányok testhossza az 1-1,3 métert is elérheti, melyből a farok körülbelül 35-45 centiméter. A kifejlett hímek tömege 8-9 kilogramm is lehet, míg a nőstények valamivel kisebbek, 5-6 kilogrammosak.
Egész évben aktívak, nem alszanak téli álmot. Alapvetően magános állatok, azonban párzási időszakban a hímek csatlakoznak a nőstényekhez, és egy ideig együtt mozognak, illetve a szaporodást követően az öreg nőstények általában huzamosabb ideig együtt barangolnak kölykeikkel.
Vízhez kötődő életmódjuk ellenére életük jelentős részét a szárazföldön töltik, ahol tépőhelyekkel és ürülékkel (szagjelekkel) jelölik ki a meghatározott kiterjedésű vadászterületüket (revírüket). Ezeken a területeken jellemzően szürkülettől hajnalig járnak élelem után, hogy a napi táplálékszükségletük fedezéséhez, a testsúlyuk körülbelül 15 százalékával egyenértékű táplálékot zsákmányoljanak.
Táplálékuk döntően halakból áll, de alkalmanként kétéltűeket, csigákat, kagylókat, rákokat, sőt, esetenként rágcsálókat is elfogyasztanak.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Mecseknádasdi Horgásztó FB-oldala)