2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Jelentős mennyiségű gáz szabadult fel a Velencei-tóban

Jelentős mennyiségű gáz szabadult fel a Velencei-tóban

Sokan emlékezhetnek rá, amikor az EFOTT idején és helyszínén a partot nyaldosó hullámok haltetemeket sodortak a parti kövekhez. Ez még 2021-ben történt, szerencsére a döglesztő hőség ellenére most nem jelentkezik ilyen probléma.

Erről tájékoztatta a feol.hu-t Pálinkás Imre, a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) Velencei-tavi kirendeltségének vezetője.

– Az előző évekhez képest jól állunk, vitathatatlanul jelen van a kockázat, de amíg több, a helyzetet egyszerre súlyosbító tényező nem áll össze, addig nem kell aggódni, nincs itt a világvége. A 30 fok feletti vízhőmérséklet önmagában még nem életveszélyes a halak számára – mondta a szakember.

Pálinkás Imre hozzátette, tíz nappal ezelőtt sokkal nehezebb helyzetbe kerültek a halak, mint amilyenben jelenleg vannak. – Egy érkező viharfront és erős szél akkor megmozgatta a tó vizét, ezért jelentős mennyiségű gáz szabadult fel. Szerencsére ez csak lokálisan történt meg a Velencei-tó területén, ezért a halak időben biztonságos helyre tudtak menekülni – árulta el a kirendeltségvezető.

Pálinkás Imre arra emlékeztetett, hogy július 11-én, csütörtökön már 30 fok fölé emelkedett a víz hőmérséklete, éjszaka azonban az érkező észak-északkeleti szél egy kis lehűlést hozott, ennek hatására ez az érték 1,5-2 fokot csökkent. 

A párolgás ilyenkor nagy, július 13-án, szombaton 13 órakor a Velencei-tó vízállása 134 centiméteres volt az agárdi vízmércén.

A szakemberek folyamatos készültségben vannak, munkájukat pedig sokban segíti az a tavaly elhelyezett sárga színű okosbója, a Walise, amely állandó jelleggel figyeli a víz minőségét. 

Ez egy szakmai együttműködés eredménye, a mérőállomás képes a teljes vízoszlopban folyamatos, valós idejű vízminőség-monitoring feladatok tartós és automatikus ellátására. Az eszköz – amely magyar találmány – a maga területén teljesen újszerű, mivel korábban nem létezett olyan teljesen autonóm, energetikailag önálló működésre alkalmas berendezés, amely a természetes vizeken teljes éven át képes széleskörű és folyamatos vízminőség vizsgálat végzésére.

A horgászok közül a legkitartóbbak – és ez persze nem meglepetés –, gyengülő kapókedvet tapasztalnak ezekben a napokban, azonban este és éjszaka még mindig van esély halat, főként pontyot fogni. 

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(nyitóképünk illusztráció, forrása: MTI/Vasvári Tamás)