Két év horgászatmentes időszak után január 19-től újra pecások ülhetnek ki a Fejér vármegyei dégi Festetics-kastély területén található tó partjára. Igaz, a korábbi helyett egy másik tórészlet használatára adtak ki engedélyt.
A Pecaverzum elsőként számolt be 2023 márciusban arról, hogy a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (Nöf) 2022 végén nem hosszabbította meg a Park-tó Horgászegyesület horgászati tevékenységre jogosító megállapodását a dégi Festetics-kastély területén található Park-tó nagyobbik víztestére, és így a több mint 40 éve működő egyesület tagjai horgászati lehetőség nélkül maradtak.
A Park-tó Horgászegyesület az áldatlan helyzet kialakulását követően egyből elkezdett azon dolgozni, hogyan lehetne ismét megteremteni a horgászati lehetőség feltételeit. Már a legelső ötleteléskor felmerült a lehetőség, hogy a kastély területén lévő másik víztestet vehetnék esetleg használatba, amely távolabb helyezkedik el a főépülettől.
Az érintett 3,2 hektáros tórészlet, az Alsó-szerpentin tó, halráccsal van elválasztva a horgászok által egykor használt víztesttől, és szintén a magyar állam tulajdonában van, viszont a vagyonkezelője nem a Nöf, hanem egy másik állami cég, a Vadex Zrt.
2023 márciusában el is kezdődött a tó „vízzé minősítése”, mivel a vagyonkezelő ezt nem tette meg. Ezen a ponton érkezett az egyesület segítségére a Mohosz, amelynek képviseletében Kulcsár Aranka osztályvezető járt el.
Az ügy menete ez követően fel is gyorsult. Megtörtént egy helyszíni bejárás, amelyen részt vettek a Mohosz, a Vadex és az egyesület képviselői, továbbá a megyei halászati felügyelő, majd indulhattak a papírmunkák.
A vízjogi engedély és a víztérkód pár nap múlva meg is volt, majd a Mohosz megkötötte a bérleti szerződést az Agrárminisztériummal. 2023. augusztus 4-én az egyesület aláírta a Mohosszal kötött alhaszonbérleti szerződést, szeptember 15-ére pedig már a halgazdálkodási terv is elkészült, amivel minden jog és engedély meglett a horgászati tevékenység elkezdésére. Azonban ez mégsem történt meg, ugyanis a Vadex elutasította az előzetesen meghatározott útvonal engedélyének kiadását; és a két cég – a Vadex és a Nöf – egymásra mutogatva próbálta az egyesületet mindenáron a kapun kívül tartani.
A Park-tó Horgászegyesület szerint úgynevezett szorgalmi utat kellett volna biztosítaniuk a részükre, ami a halgazdálkodási tervben vállalt kötelező feladatokat ellátását és a horgászok számára a tó megközelíthetőségét biztosítaná.
2024 februárjában az ügy kimenetele kétséges volt, és nem is történt előrelépés egészen mostanáig. A Park-tó Horgászegyesület legfrissebb közleménye szerint a vezetőség január 11-én megtartotta éves közgyűlését.
„Kettő év kihagyás után a vezetőség áldozatos munkája eredményeképpen újra vízkezelő egyesület lettünk, amit a tagság nagy örömmel vett tudomásul. Az Alsó-szerpentin tó engedélyeztetési folyamata 2024. év végére lezárult, és a tó a horgászok számára január 19-től horgászhatóvá vált” – közölték a Facebookon.
A tájékoztatás alapján a területi jegyárak és a működéshez kapcsolódó költségek meghatározása maratoni vezetőségi gyűléseken sok szempontot figyelembe véve lettek meghatározva, melyeket a közgyűlés egyhangúan el is fogadott.
„A házirend és a horgászrend megalkotásához remek alapot szolgáltattak az előző időszakokban bevált és használt szabályrendszerek, de amit kellett, azt korszerűsítettük és átalakítottuk a mai jogi és környezetvédelmi szabályokhoz igazítva. Ezt a két dokumentumot is egyhangúan elfogadta a közgyűlés” – írták.
A közleményben úgy fogalmaznak, hogy „a szabályok, amiket az egyesület a területen lévő két vagyonkezelő céggel kötött megállapodás rögzít, nagyfokú fegyelmezettséget kíván meg a tagságtól”, de úgy gondolják, erre fel vannak készülve, és mindenkinek az az érdeke, hogy a feladatokat ellátva, a szabályokat betartva hosszú távon tudják üzemelni az új tavat.
„Fel szeretnénk emelni ezt az egyesületet oda, ahol az elmúlt 30-40 évben volt, a térség meghatározó horgászvizévé válni, ahol a tagság olyan megfelelő horgászélményeket tud megélni, mint a régmúltban. Sok tervünk van, de mint mindenben, fontos itt is a folyamatosság, illetve az is, hogy lépésről lépésre meg tudjuk valósítani terveinket” – fogalmaztak.
A dégi egyesület megköszönte a segítséget a Mohosz és a Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetsége (Hofesz) vezetőinek.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Dég Park-tó Horgász Egyesület FB-oldala)