2024. december 6. péntek | Miklós
Aktuális

Kiadták a figyelmeztetést: veszélyes a Sajóból kifogott hal elfogyasztása

Kiadták a figyelmeztetést: veszélyes a Sajóból kifogott hal elfogyasztása

A Sajó-folyó szlovákiai oldalán vizsgálatokat végeztek, amelynek során megállapították, hogy a folyó halállományában túlzott értékben megtalálható az arzén, mely az emberi egészségre nézve kockázatot jelent – közölte az Észak-Magyarországi Horgász Egyesület (ÉMHE).

A hírről a szlovák hatóság tájékoztatták az ottani horgászegyesületeket.

Az ÉMHE ezért augusztus 6-án a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felé bejelentéssel élt, hogy vizsgálják meg a Sajó állományát, a vízminőséget.

„Fentiekre tekintettel felhívjuk horgászaink figyelmét, hogy a Sajó-folyóból kifogott halat ne fogyasszák el, hanem engedjék vissza addig, amíg a vizsgálatokról nem kapunk érdemi információt” – írta az ÉMHE.

Köztudott, az alsósajói vasércbányából kifolyó, rengeteg vasvegyületet, valamint más veszélyes nehézfémeket, nikkelt, mangánt, cinket vagy arzént tartalmazó bányavíz 2022 eleje óta szennyezi a Sajó vizét. Egy fél év elteltével ugyan a folyóba jutó bányavíz mennyiségét sikerült csökkenteni, de a szennyezést teljesen megállítani nem tudták. Az elmúlt hónapokban rosszabbra fordult a helyzet, a korábbi másodpercenkénti 2 literről 5 literre növekedett a folyóba jutó szennyezett víz mennyisége – írta meg a ma7.sk.

Emellett a bánya műszaki állapota is romlik, több helyen beomlott a vájatok teteje, a víz elvezetésére szolgáló csövek és az ideiglenes gátak állapota is rosszabb lett. Emiatt a kormány június elején 1,5 millió eurót különített el a probléma megoldására. Elsősorban arra, hogy megakadályozzák a víz lefolyását a bánya alsóbb szintjeire, ahonnan már szennyezetten kerül ismét a felszínre, majd a Sajóba.

A bányamentő szolgálat június folyamán helyzetfelmérést végzett a bányában, a napokban pedig nekiláttak a legégetőbb munkálatoknak. Stanislav Paulík, a Központi Bányamentő Állomás igazgatója arról tájékoztatott, dolgoznak a József-tárnában, ahol egyebek mellett előkészítik a terepet a betonozáshoz, a csövek lefektetéséhez, illetve a Márta-tárnában elkezdődött a gát építése, melynek az lesz a feladata, hogy felfogja a szennyezett vizet, amit aztán elvezetnek.

Varga Tibor sebész, a Szlovák Horgász Szövetség rozsnyói szervezetének vezetőségi tagja, a Sajó megmentéséért küzdő aktivisták egyike rámutatott, az elmúlt időszak viszonylag szárazabb időjárása következtében alacsonyabb a folyó vízállása, s a kifolyás utáni néhány kilométeren ismét narancssárgás, rozsdaszínű a Sajó, hasonló, mint 2022 nyarán. Hozzátette, az arzén szintje is növekedett a vízben, amit az állami geológiai intézet mérései is megerősítettek.

A horgászok rendszeresen segédkeznek annak kivizsgálásában, hogy a szennyező anyagokból mennyi kerül be a folyóban élő halak szervezetébe. Nemrég is így tettek, halakat fogtak az érintett szakaszon. A hivatalos eredményeket még nem tették közzé, viszont az előzetes információk szerint nagyon rossznak mutatkoznak.

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(nyitókép: Orosz Örs FB-oldala)