A turista állami horgászjeggyel rendelkezők egy február 16-án hatályba lépett rendeletmódosítás értelmében már nem horgászhatnak a nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületeken, ahol korábban ingyen pecázhattak. A változtatás 14 ezer horgászt érint negatívan.
A turista állami horgászjegyet bármely 15. életévét betöltött személy kiválthatja egy online tudáspróba sikeres elvégzését követően a HORINFO szakrendszer online felületén. A turista állami horgászjegy 90 napig érvényes és egy darab horgászbot és egy csalihalfogó háló használatára jogosít fel.
Dérer István, a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) elnökhelyettesének tavaly novemberi közlése alapján Magyarországon mintegy 870 ezer regisztrált horgászt tartottak nyilván, közülük 2023-ban 14 ezren voltak, akik turista állami horgászjegyet váltottak. Őket érinti negatívan egy nemrég megjelent rendeletmódosítás.
„A turista állami horgászjegy és a hozzá tartozó fogási napló kizárólag nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen, a váltás időpontjától számítva a 90. nap végéig érvényes” – olvasható a Magyar Közlöny 2024. évi 16. számában megjelent, a halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM-rendelet módosításáról szóló 4/2024. (II. 14.) AM-rendelet 16. § (1) bekezdésében.
Ez azt jelenti, hogy míg korábban a víztérkód nélküli, nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületeken (például kisebb csatornákon) is horgászhattak a turista állami jeggyel rendelkezők, ezt már nem tehetik meg csak azok, akik állami jegyet váltottak. A rendeletmódosítás február 16-án lépett hatályba.
Az ilyen horgászvizekről a turista horgász az őshonos halat nem vihette el, az inváziósat pedig tilos volt visszaengednie. Népszerű volt a lehetőség, mert nem kellett területi jegyet váltani, kvázi ingyen lehetett például törpeharcsára vagy ezüstkárászra pecázni.
„A jogalkotói szándék az volt, hogy a valódi horgászvizsgával nem, csak a szabály- és fajismereti háttér szakrendszeri igazolásával rendelkező személyek olyan vizeken folytassanak horgászati tevékenységet, ahol a halgazdálkodásra jogosult (vagy haltermelési létesítmény esetén az üzemeletető) révén az aktív, szervezett halőrzés, valamint a tervszerűen folytatott halgazdálkodás eredményeként a halállomány fenntartásának biztosítása adott” – indokolt a Pecaverzum sajtómegkeresésére a jogalkotó Agrárminisztérium.
A szaktárca portálunk kérdésére válaszolva azt is közölte, egyéb módosítások nem történtek a turista állami jegy vonatkozásában.
Az agrárminiszter rendeletére egy olvasónk hívta fel a figyelmünket, aki azt írta, „a kispénzű horgászok nyári ezüstkárász- és törpeharcsa-aprító szórakozását lehetetlenítik el”.
Van egy jó sztorid vagy híred, ami érdeklődésre tarthat számod? Használd a Pecaverzum sztoriküldő alkalmazását!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: freepik.com)