Kétségbeesett közleményt adott ki március 2-án, csütörtökön a Pro Vértes Nonprofit Zrt. és Természetvédelmi Közalapítvány: küzdelmük a Csíkvarsai-rét élővilágáért fokozódik, ugyanis megkezdték a természetvédelmi terület lecsapolását és a víz Velencei-tóba engedését.
A Velencei-tó vízszintjének emelése érdekében már korábban felvetődött a Csákvár melletti Csíkvarsai-rét megemelkedett talajvizének átirányítása, ám egy ideig a vízügyi szakemberek azt az álláspontot képviselték, hogy ez a víz nem oda való. Ám most úgy tűnik, hogy ez megváltozott. Erről számolt be a Pro Vértes közösségi oldalán megjelent bejegyzésre hivatkozva a feol.hu.
„A rét léte a Pro Vértes 40 évnyi élőhely-rekonstrukciós munkálatainak köszönhető, amely képes volt visszahozni egy letűnt ősi magyar táj képét. A hajdani lápok, ősi puszták és a gazdag mocsárvilág már nemcsak a könyvekben vagy az idősebbek emlékezetében van jelen, hanem a saját szemünkkel láthatjuk. A rét kapott egy második esélyt, és mi kaptunk egy új lehetőséget, hogy jól bánjunk vele. Mindemellett sajnos megelevenedtek a korábban elkövetett hibák is, amikre többé már nem lehet úgy hivatkozni, hogy nem ismerjük a hatásaikat” – fogalmaztak a közleményben, majd pedig rátértek a legutóbbi történésre: „2023. március 1. egy ilyen hiba elkövetésének a napja, megkezdődött a csíkvarsai víz egy részének leeresztése. A Velencei-tó természetes okokból csökkenő vízszintjének tervszerű pótlása érdekében egy fokozottan védett természeti értéket és Natura 2000 területet veszélyeztetnek, és előre tudható, hogy az utasítás eredménytelen és értelmetlen lesz.”
A természetvédők némán álltak a rét zsilipjénél, miközben egy traktor emelte ki a hosszú idő óta mozdulatlan reteszt.
„Körülöttünk a mocsárvilág élőlényei kérlelve figyeltek minket, és sokunkban megfordult a gondolat: tudjuk-e garantálni, hogy fennmarad a menedékük? Az utóbbi időben sok ezer vándormadár számára Csákvár ismét az égi országút egy városa, számtalan élőlénynek pedig az otthont jelenti. Ezen a történeten sajnos nincs mit szépíteni, a gazdasági és idegenforgalmi érdekek felülírták a természetvédelmi érdekeket, egy nagyon fontos dolgot viszont nem szabad figyelmen kívül hagynunk. Arrogancia azt gondolni, hogy az ember már nem tagja az adott élővilágnak. Veszélyeztethetjük azt, de mi is hozzá tartozunk, egészséges életünk alappillérét jelenti, ezért sérülékenyebbek vagyunk, mint hinnénk. Az viszont még hátravan, hogy ezt felismerjük!” – írták.
Az ügyben március 3-án, pénteken újabb közleményt adott ki a Pro Vértes, mert korábbi tájékoztatásukhoz a legkülönbözőbb vélemények, még a település polgármesterét és a hatóságokat is támadó megjegyezések érkeztek.
„A hatósági eljárásban résztvevő szervezetek részéről (Csákvár város önkormányzata, katasztrófavédelmi hatóság) a legkorrektebb és a jogszabályokat maximálisan alkalmazó, a rét érdekeit is figyelembevevő magatartást tapasztaltuk. A Csíkvarsai-rét vizének lecsapolására a január 27-i jegyzőkönyv szerint a horgászszervezetek és a Velencei-tó környéki polgármesterek tettek javaslatokat és iránymutatást sokszor kijelentő módban” – hangsúlyozták.
Azt is kiemelték, hogy a hatósági eljárásban nem a teljes vízkészlet leeresztéséről történt intézkedés.
„Nagyon fontos számunkra és az általunk képviselt ügy számára is az a rendkívül széleskörű támogató megnyilvánulás, melyet tapasztalunk, azonban kérünk mindenkit, hogy ezt a Vértesi Natúrpark és a Pro Vértes által képviselt szellemiségben valamiért, nem pedig valakik ellen tegyék!” – hívták fel a figyelmet.
Viszló Levente, a Pro Vértes Közalapítvány elnöke nyílt levelet írt, amelyet ITT lehet elolvasni.
A helyszínen készültek fotók is:
Mint ismeretes, a Velencei-tó vízpótlása a Pátkai-víztározóból január 23-án indult el. Részletek ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Pro Vértes Nonprofit Zrt. és Természetvédelmi Közalapítvány)