A klímaváltozás hatására megfigyelhető, hogy egyre inkább nem esik egybe a halak ívása a szabályokban rögízett tilalm időkkel. A Tisza-tavon például még javában zajlik a pontyok násztánca.
Június elsején véget ért a ponty és további hat halfaj, a garda, a jászkeszeg, a szilvaorrú keszeg, a márna, a paduc és a domolykó tilalmi ideje, de úgy tűnik, a halak nem a papírra vetett dátumokhoz kötik szaporodási periódusukat, hanem sokkal inkább az időjárás határozza meg, mikor kezdődik és meddig tart az ívás.
A balatoni keszegívás kapcsán a szakemberek megállapították például, hogy rendszerint április második felében kezdődik, majd 7-14 napos időközönként megismétlődve, szórványosan akár július legelejéig is eltarthat. Az ívások intenzitása mindeközben fokozatosan csökken és egyre inkább csak az éjszakai időszakra korlátozódik.
Gelencsér Csaba horgászvezető, a Pergető Kalandok Youtube-csatorna tulajdonosa a balatoni süllők miatt aggódott április végén, amikor lejárt a süllő, a balin és a sügér védettségi időszaka. Szerinte a hűvös, csapadékszegény tavaszi időjárás miatt eltolódott a süllők ívása.
Gelencsér Csaba szerint lehetne ideiglenes rendelkezésekkel védeni az állományt akkor, amikor csúszik az ívás, a tilalmi időt pedig lehetne akár a vízhőmérséklethez kötni.
A klímaváltozás hatására elcsúszó ívásról számolt be a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. is közösségi oldalán. „A napokban a tározó több részén tapasztalható volt, hogy a pontyoknál és más halfajoknál is beindult az ívás. Bár a pontytilalom véget ért, közös érdekünk, hogy a szaporodó halakat ne háborgassuk” – közölték a Facebookon, ahol egy videót is mellékeltek a jelenségről.
Testközelből megfigyelhető a balatoni balinívás. Nézd meg a videót IDE KATTINTVA!
Vehemens ívás közben fotóztak genetikai hibás paducot. Nézd meg a fotót IDE KLIKKELVE!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotónk illusztráció: pixabay.com)