Magyar-szlovák víztisztítási projekt zajlik az Ipoly mentén, a közel 2 millió eurós beruházást több mint 1,5 millió euróval támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap – közölte a Duna Menti Regionális Vízmű (DMRV) Zrt. az MTI-vel.
A közlemény szerint az Ipoly-folyó és mellékvizei szennyvíz-terhelésének csökkentését célzó munka az idén júniusban kezdődött és 2026 november végén zárul.
Az Interreg Magyarország-Szlovákia Program keretében zajló beruházás technológia-intenzív beavatkozásokkal erősíti a települési szennyvíztisztítás hatékonyságát.
A projekt vezetője a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, résztvevői a DMRV Zrt. és a szlovákiai Ipolynyék önkormányzata – írták.
A tájékoztatás szerint az Ipoly-folyó és a beletorkolló patakok sok kis szennyvíztisztító telep kibocsátott vizének befogadói, a beruházás konkrét célja az Ipoly vízgyűjtő kommunális eredetű terhelésének csökkentése szennyvíztisztító-telepi fejlesztésekkel, és a természetben le nem bomló mikroszennyezők hatékony eltávolításának megalapozásával.
A váci székhelyű DMRV Zrt. a projekt során a nógrádi szennyvíztisztító telepen új szennyvíziszap-víztelenítő rendszert épít ki.
Ennek összköltsége közel 600 ezer euró, amiből az uniós támogatás 476,7 ezer euró, a magyar állam társfinanszírozása 89,3 ezer, az önrész mértéke pedig 29,7 ezer euró.
Ismertetésük szerint az új technológia a jelenlegi gravitációs elvű szikkasztást váltja fel, a korszerűbb megoldással biztosítják, hogy a csurgalékvíz a tisztítási sor elejére kerüljön, emellett a fejlesztés a jelenleginél lényegesen kisebb térfogatú víztelenített iszap közúti szállítását igényli, így csökkenti a környezetterhelést.
Hozzátették: a projekt része a nógrádi telep áramellátásának fejlesztése is, és a projekt a Lókos-patak vízminőségének javításán keresztül az Ipoly-folyó terhelésére is hatással lesz, csökkentve ezáltal a határokon átnyúló szennyezést.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Pecaverzum)