A Hajdú-Bihar Megyei Horgász Szervezetek Szövetségének halőri csoportja 2024-ben a halőri alkalmazásban hitelesen rögzítettek szerint 5627 főt ellenőrzött azokon a személyeken felül, akik semmilyen horgászokmánnyal nem rendelkeztek.
Az ellenőrzött létszám 1015 fővel növekedett az előző évhez képest. A technikai fejlesztés, a halőri létszám bővítése, a horgászok számának folyamatos növekedése – ami eredményes horgászatot is jelent – együtt adja ezt az eredményt – írták közleményükben.
Tavaly a felderített horgászati szabálysértések jelentős részét a kisebb csatornákon követték el. 316 fő ellen kezdeményezett a szövetség szabálysértési vagy büntető feljelentést.
121 fő kapott írásos figyelmeztetést, amelyet az állami jegy és fogási napló hátulján rögzítettek.
224 fő horgászott engedély nélkül, ide értendő azok is, akik semmilyen horgászokmánnyal sem rendelkeztek és azok is, akik területi engedély nélkül, de állami horgászjegy birtokában végeztek halfogásra irányuló tevékenységet.
45 horgászt értek tetten a megengedettnél több horgászkészséggel.
47-en követtek el egyéb szabálysértést, mint például a fogási napló vezetésének elmulasztását (méret- és darabszám-korlátozással védett hal be nem írását); méreten aluli vagy méreten felüli hal megtartását.
A szövetségnek 105 alkalommal segítettek a társszervek, rendőrök, társadalmi halőrök, mezőőrök. Közös akciót 12-szer szerveztek.
(2023-ban ezek az alapadatok az összehasonlíthatóság végett a következők voltak: 4.612 főt ellenőriztek, 169 fő kapott figyelmeztetést, és 316 személyt jelentettek fel.)
Orvhalászat és jelentősebb szabálysértések
2024-es évben a Keleti-főcsatorna kíméleti területén két személy ellen indult horgászat miatt büntetőeljárás.
Január 6-án a halőrök megállítottak egy horgászt, aki gépkocsival közlekedett az Ős – Köselyről. A férfi az ellenőrzés során tagadta, hogy halat fogott volna, majd a gépkocsi átvizsgálása során a motortérbe rejtve négy darab csukatörzs került elő. A férfi engedélyét a halőrök a helyszínen bevonták és, szabálysértési eljárást kezdeményeztek ellene.
Április 7-én a halőrök tetten értek egy személyt, aki Nádudvar térségében egy nem nyilvántartott vízterületen varsával halászott. A férfit a rendőrség előállította, vele szemben büntetőeljárás indult.
Május 19-én egy horgászt igazoltattak a halőrök az Árkus-csatornán. A férfi három horgászkészséggel próbálkozott, majd az igazoltatás során egy más személy horgászokmányait adta át. Tette ezt azért, mert korábban már eltiltották tiltott helyen végzett horgászat miatt. Okirattal való visszaélés miatt rendőri intézkedés következett.
Augusztus 28-án Hajdúszoboszló Kösely-csatornán állami jegy és területi jegy nélkül horgászó férfit ellenőriztek a halőrök, akinél hét darab méreten aluli ponty volt. A férfi ellen szabálysértési eljárás indult, a halakat élve visszaengedték.
Október 5-én a Keleti-főcsatorna III-as szakaszán a halőrök intézkedtek egy nyaralójánál horgászó férfival szemben, aki a horgászatot kiegészítette egy tiltott halászeszközzel, egy fenékhoroggal. A férfi ellen büntetőeljárás indult.
November 14-én a Macsi Balcsi (Látóképi Tófürdő) területére a kerítésen bemászott egy férfi, aki a területen ismeretlen okból szétnézett, majd onnan kerítésen keresztül távozott. A kiépített kamerarendszer rögzítette a jogsértést, a gépjárművet, amivel érkezett, és annak rendszámát is. A Debreceni Rendőrkapitányságon feljelentést tettek, az eljárás folyamatban van.
November 21-én a Nyugati-főcsatorna II-es szakaszán egy férfit vontak intézkedés alá a halőrök, aki fenékhorgot használt. Ellene orvhalászat vétsége miatt büntetőeljárás indult.
A szövetség a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal kötött együttműködési megállapodás alapján 2024-ben 192 órában látott el közös szolgálatot, de volt arra is példa, hogy a Hajdú Speciális Kutató-Mentő Egyesületnek nyújtott segítséget.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Hajdú-Bihar Megyei Horgász Szervezetek Szövetsége)