2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Megörültek a sikeres ívásnak az egyesületi tavon, aztán jött a hideg zuhany

Megörültek a sikeres ívásnak az egyesületi tavon, aztán jött a hideg zuhany

A kis halak láttán megörültek, hogy jól sikerült az ívás, azonban amikor megtudták, hogy valójában milyen faj szaporodott a vízben, alábbhagyott a lelkesedés.

„Egyesületi tavunkon sikeres volt az ívás, sok kishalat lehet látni. Hálóval merítettem egyet, szerettem volna megállapítani, hogy milyen halfaj egyedei láthatók a képen, de nem boldogultam” – fordult a Magyar Haltani Társaság felé kérdésével (MHTT) N. J. 

A megérkezett szakmai választ olvasva a kérdezőnek minden bizonnyal lekonyult a mosoly szájáról, hiszen a halak, amelyek sikeresen leívtak, inváziósak. 

„A kis méretű, felső állású száj, a nagy szem és a hosszúkás fej, a hátúszó kezdetéig domború, onnan kezdve homorú hát, valamint a hal oldalán az orrtól egészen a farokúszóig végighúzódó fekete csík alapján a halak razbórák (Pseudorasbora parva)” – tette egyértelművé az MHTT. 

Hogy mi számít Magyarországon inváziós halfajnak, arról a 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet rendelkezik. A jogszabály a „vizeinkben rendszeresen előforduló idegenhonos halfajok” elnevezésű kategória között sorolja fel az inváziósokat is, amelyekből hét darab található.

Ezek a következők: razbóra, ezüstkárász, busa, törpeharcsa, fekete törpeharcsa, naphal és az amurgéb.

Az MHTT hírét két halkutatással foglalkozó szakember is kommentálta.

„Egyesületi tavunkon sikeres volt a razbóraívás. Nézzük a jó oldalát: legalább érdekelte, milyen halak, merített egyet, aztán megkérdezte” – írta Szendőfi Balázs természetfilmes, halkutató. 

„Nagyszerű. A halgazdálkodásra jogosultak részére javasolnék egy alapos képzést, az talán rendet tenne a fejekben. Az ilyen egyesületi tavakon vígan tenyésznek az idegenhonos és invazív fajok, a vezetőség meg tapsol az eredményes ívásnak” – fogalmazott Dóczi István, a Horgászegyesületek Zala Megyei Szövetségének hivatásos halőre, horgászati vezetője és egyben a Zala vármegyében zajló halfauna-vizsgálat kezdeményezője.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)