2024. november 25. hétfő | Katalin
Aktuális

Megszüntették a Kapos-folyón elrendelt horgászati tilalmat

Megszüntették a Kapos-folyón elrendelt horgászati tilalmat

Feloldották a horgászati tilalmat a Kapos-folyón, miután októberben tömegével pusztultak a halak a vízfolyásban.

A Kapos-folyón tapasztalt vízszennyezés és halpusztulás miatt a Kaposvári Sporthorgász Egyesület általános horgászati tilalmat rendelt el a vízfolyás Somogy vármegyei szakaszán október 8-án

Kozári Miklós, a kaposvári egyesület elnöke elmondta: a tilalmat feloldották – írja a sonline.hu.

– A halpusztulás elsődleges oka az volt, hogy a cukorgyári hűtőtóból kiengedett víz az úgynevezett határértékeket túllépte, azonban a helyzet néhány nap múlva javult. A folyó alsó szakaszán jelentkezett ez a probléma, de megnyitották a Deseda-patakot, hogy híguljon a víz és ettől javult is a vízminőség – nyilatkozta Kozári Miklós.

A Tolna vármegyei tapasztalat egyértelműen az volt, hogy oxigénhiányos állapot lépett fel a rossz vízminőség miatt.

– A halak pipáltak és sodródtak a folyóban. De a halpusztulás mértéke nem volt olyan drámai, ahogyan azt az első ijedtség feltételezték a tolnai horgásztársak – mondta az elnök.

Nem ez volt az egyetlen ilyen eset idén ősszel, hogy egy olajos szennyeződés miatt is vizsgálódtak a szakemberek a Kaposon, ami egy városi kifolyóból érkezett. 

A Kaposvári Sporthorgász Egyesület elnöke megjegyezte, az őszi esőzések időszaka nem kedvező a Kaposnak, hiszen a városból érkező befolyókon a nagy mennyiségű, hirtelen lezúduló esőben szennyeződések is kerülnek a vízfolyásba. 

Mint ismeretes, a Kaposon-folyón, a kaposvári Magyar Cukor Zrt. gyáregységénél észlelt olajos szennyezés miatt a Ddvizig október 2-án elsőfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelt el, amit még aznap másodfokúra, másnap pedig harmadfokúra emeltek a szennyezés továbbterjedésének megfékezése érdekében. 

A Tolna Megyei Horgászegyesületek Szövetsége (Tohosz) jelentése szerint a horgászok már szeptember végén már pipáló és elpusztult halakat észleltek a folyó taszári szakaszán, a szennyezés pedig hamarosan a kurdi részre is eljutott.

A szennyezés drasztikus oxigénhiányt okozott a vízben, több helyen 0,3 mg/l alatti oxigénszintet mértek, ami súlyos veszélyt jelent a halakra. 

Október 1-jén a szennyezés elérte a szakályi és regölyi szakaszokat is, ahol habfoltok és bódult halak jelezték a problémát, október 2-án pedig már a Sió-csatornában is feltűntek nagyobb méretű, kábult halak.

A Ddvizig A Magyar Cukor Zrt. az október 2-án elrendelt másodfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget október 24-én 18 órakor szüntette meg.

Az illetékes hatóságok több bejelentést kaptak, de továbbra sem tudni pontosan, mi okozhatta az ökológiai katasztrófát, ugyanis az elrendelt vizsgálatok eredményeiről a kaposvári egyesület és a Tolna Megyei Horgászegyesületek Szövetsége (Tohosz) sem számolt még be, pedig megígérték.   

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: freepik.com)