2025. február 21. péntek | Eleonóra
Aktuális

Megszüntették a munkaviszonyát a fonyódi tógazdaság vezetőjének

Megszüntették a munkaviszonyát a fonyódi tógazdaság vezetőjének

A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) február 5-én megszüntette a fonyódi tógazdaság vezetőjének a munkaviszonyát a három nappal korábban történtek miatt.

A BHNp Zrt. fonyódi tügazdaságának vezetőjét és egy másik személyt február 2-án igazoltatták a rendőrök Balatonöszöd külterületén. A halőri szolgálati gépjármű utasteréből éles lőszerek kerültek elő, amelyeket őrizetlenül hagytak.

A Pecaverzum sajtómegkeresésére a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság azt közölte, hogy a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság járőrei a helyszínen két személlyel szemben intézkedtek. 

Lőfegyverrel kapcsolatos szabálysértés miatt a Fonyódi Rendőrkapitányság folytat eljárást, míg „a halászat-horgászati szabályszegés” esetében a Somogy Vármegyei Kormányhivatal az illetékes.

Véget ért a BHNp Zrt. belső vizsgálata. A fegyelmi eljárás eredményeképp február 5-én azonnali hatállyal megszüntették a fonyódi tógazdáság vezetőjének munkaviszonyát – olvasható a társaság honlapján.

Közben is kiderült, hogy a lőfegyverrel kapcsolatos szabálysértésen túl mi miatt nyomoznak még. A Somogy Vármegyei Kormányhivatal a Telexnek elárulta, fogási napló vezetésének elmulasztása miatt a ténylegesen horgászatot folytató személy ellen indítottak eljárást, ami folyamatban van.

A portál szerint a kérdéses terület egyébként hivatalosan nem tó, és nem is halgazdálkodási terület, hanem legelőként van nyilvántartva. A vízzel borított terület több magánszemély tulajdona. 

A lap információi szerint a jelenlegi vízborítást az okozza, hogy a szomszédos halastó gátja évtizedekkel ezelőtt többször átszakadt, így víz árasztotta el a szomszédos területet. Ezzel együtt halak is átsodródtak ide, és az évek során a természetes vízfeltöltődés miatt a populáció megerősödött. A terület érintetlensége miatt valóban nagy méretű halak találhatók benne. 

A két a férfi a Telex szerint a tettenéréskor elismerte, hogy a tulajdonosokat nem keresték fel.

A helyszínt ismerő szakértők szerint a terület fokozottabb védelme kiemelten fontos lenne, hiszen jelentős költőállománya van itt több védett és fokozottan védett vízimadárnak, mint például a nagy kócsagnak és a kanalas gémnek. Az illetékes Nemzeti Park már közel egy évtizede kezdeményezte a védettség szigorítását, de eddig nem sikerült eredményt elérni. 

Az ügyről több sajtóorgánum is beszámolt, többen azonban tévesen azt írták, hogy az igazoltatás a csukatilalom idején történt, ami nem igaz, ugyanis az csak február 3-án kezdődött, mivel február elseje szombatra esett

A halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM-rendeletben foglaltak szerint ugyanis, ha a tilalmi időszak első napja szombatra vagy pihenőnapra esik, a tilalom az azt követő munkanapon lép érvénybe. Ha a tilalmi idő utolsó napja esik szombatra vagy pihenőnapra, a tilalom a közvetlenül megelőző munkanapon végződik. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Pecaverzum olvasói fotó)

Így tehát idén feburár 3-án 0 órától március 31-én, hétfőn 0 óráig tart a csukatilalom.