2024. november 23. szombat | Kelemen, Klementina
Aktuális

Megtalálták a világ legrégebbi rézhorgát – videóval

Megtalálták a világ legrégebbi rézhorgát – videóval

Az április 3-án, hétfőn kezdődő Izraeli Régészeti Kongresszuson mutatják be azt a 6 ezer évesnek becsült horgot, amelyet nemrégiben találtak az ókori filiszteus Askelón feltárását végző régészek.

Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) közleménye szerint a rézhorog az egyik legrégibb ismert bronzkori halászeszköz – írja a Live Science alapján a Qubit.

Az ásatásokat vezető Yael Abadi-Reiss és Daniel Varga régészek szerint a 6,5 centiméter hosszú és 4 centiméter széles horoggal méretei alapján akár 2-3 méteres cápákat, illetve tonhalakat is ki lehetett fogni. 

A lelet különlegessége, hogy a korszakból korábban csak jóval kisebb, ráadásul csontból készült horgok kerültek elő.

A magyarul kőrézkornak nevezett, időszámítás előtt 4500 és 3500 közötti időszakban a későbbi Askelón területén már kiterjedt falvak álltak. A legeltető állattartásra és a búza, árpa és hüvelyes növények szántóföldi termesztésére szakosodott agrártársadalmak fejlettségéről a már eddig megtalált leletek is tanúskodtak. 

A kenyérsütés nyomait viselő kemencék, kovakősarlók, a kerámiaedényekben azonosított különféle – sózáson, erjesztésen – alapuló tartósítási eljárások után a most megtalált horog azt bizonyítja, hogy a mai Izrael területén élő kőrézkori népek a gazdag tengeri élelmiszerforrásokat is kihasználták.

A Times of Israel-nek nyilatkozó tengerbiológusok szerint a legvalószínűbb, hogy a kőrézkori halászok nem a mélyvízeket kedvelő tonhalfélékre (Thunnus), hanem a Földközi-tenger dél-keleti partvidékén máig honos sötétcápákra (Carcharhinus obscurus) és a homokpadi cápákra (Carcharhinus plumbeus) horgászhattak a megtalált eszközhöz hasonló horgász készségekkel.

A legősibb, nagyjából 42 ezer évesre datált csontból készült horgászhorgok Délkelet-Ázsiából kerültek elő. Ezeket a mai Kelet-Timor partjainál használták tonhalhorgászatra.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Storie&Archeostorie Youtube-képernyőfelvétel)